Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jacek Truszczyński z zespołu efektywności energetycznej Komisji Europejskiej zaznaczył, że Komisja chce do 2020 r. obniżyć zużycie energii na poziomie UE o 20 proc. w porównaniu do prognoz.
Dlatego - jak wyjaśnił - dyrektywa nakłada na państwa członkowskie konkretne obowiązki i określa kierunek rozwoju systemów wsparcia dla poprawy efektywności energetycznej.
Zobowiązuje kraje do oszczędzania energii u odbiorcy końcowego na poziomie 1,5 proc. rocznie (art. 6 dyrektywy).
Zgodnie z dyrektywą, organy centralne państwa będą musiały rocznie odnawiać 3 proc. powierzchni budynków (art. 4 dyrektywy) tak, aby spełnić wymogi w zakresie charakterystyki energetycznej.
Z kolei duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane prowadzić audyt energetyczny, który przy wsparciu dedykowanych programów, będzie zalecany też w MŚP.
Daria Kulczycka z PKPP Lewiatan, do korzyści płynących z wprowadzenia nowych regulacji zaliczyła potencjalnie niższe rachunki za energię.
Agnieszka Tomaszewska, ekspert Instytutu na rzecz Ekorozwoju powiedziała, że zgodnie z szacunkami ujętymi w dokumentach rządowych w kwestii oszczędności energii sporo udało się w Polsce już dokonać, zwłaszcza w sektorze przemysłu. Bardzo dużo jednak można jeszcze zrobić w sektorze budownictwa, na który przypada 45 proc. zużycia energii końcowej.
Z kolei Zbigniew Szpak, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., zwrócił uwagę na kilkuletnie opóźnienia polskiego rządu we wdrażaniu dyrektyw unijnych, sięgające nawet 6 lat.
W jego ocenie istnieje niebezpieczeństwo, że dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej również nie zostanie wdrożona w terminie.
Tymczasem Komisja Europejska zaproponowała, aby w nowej perspektywie finansowej na efektywność energetyczną przeznaczyć 17 mld euro rocznie.
Aby skorzystać z tych środków, kraje członkowskie muszą wdrożyć wszystkie dyrektywy dotyczące efektywności energetycznej, w tym dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków.
KONTAKT:
Monika Jaromin
Instytut na rzecz Ekorozwoju
ul. Nabielaka 15/1
00-743 Warszawa
tel. (22) 851 04 02
www.ine-isd.org.pl
Źródło informacji: Instytut na rzecz Ekorozwoju
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.12.2012, 18:57 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |