Newsletter

Dalsze opóźnienia we wdrażaniu unijnych dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej zagrożą wykorzystywaniu Funduszy Europejskich - ostrzegają eksperci

11.12.2012, 18:57aktualizacja: 11.12.2012, 18:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, poświęcona nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/WE). Jej zapisy weszły w życie na początku grudnia br., a kraje członkowskie UE do 5 czerwca 2014 roku mają czas na ich wdrożenie w swoim prawodawstwie.

Jacek Truszczyński z zespołu efektywności energetycznej Komisji Europejskiej zaznaczył, że Komisja chce do 2020 r. obniżyć zużycie energii na poziomie UE o 20 proc. w porównaniu do prognoz.

Dlatego - jak wyjaśnił - dyrektywa nakłada na państwa członkowskie konkretne obowiązki i określa kierunek rozwoju systemów wsparcia dla poprawy efektywności energetycznej.

Zobowiązuje kraje do oszczędzania energii u odbiorcy końcowego na poziomie 1,5 proc. rocznie (art. 6 dyrektywy).

Zgodnie z dyrektywą, organy centralne państwa będą musiały rocznie odnawiać 3 proc. powierzchni budynków (art. 4 dyrektywy) tak, aby spełnić wymogi w zakresie charakterystyki energetycznej.

Z kolei duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane prowadzić audyt energetyczny, który przy wsparciu dedykowanych programów, będzie zalecany też w MŚP.

Daria Kulczycka z PKPP Lewiatan, do korzyści płynących z wprowadzenia nowych regulacji zaliczyła potencjalnie niższe rachunki za energię.

Agnieszka Tomaszewska, ekspert Instytutu na rzecz Ekorozwoju powiedziała, że zgodnie z szacunkami ujętymi w dokumentach rządowych w kwestii oszczędności energii sporo udało się w Polsce już dokonać, zwłaszcza w sektorze przemysłu. Bardzo dużo jednak można jeszcze zrobić w sektorze budownictwa, na który przypada 45 proc. zużycia energii końcowej.

Z kolei Zbigniew Szpak, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., zwrócił uwagę na kilkuletnie opóźnienia polskiego rządu we wdrażaniu dyrektyw unijnych, sięgające nawet 6 lat.

W jego ocenie istnieje niebezpieczeństwo, że dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej również nie zostanie wdrożona w terminie.

Tymczasem Komisja Europejska zaproponowała, aby w nowej perspektywie finansowej na efektywność energetyczną przeznaczyć 17 mld euro rocznie.

Aby skorzystać z tych środków, kraje członkowskie muszą wdrożyć wszystkie dyrektywy dotyczące efektywności energetycznej, w tym dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków.

KONTAKT:

Monika Jaromin

Instytut na rzecz Ekorozwoju

ul. Nabielaka 15/1

00-743 Warszawa

tel. (22) 851 04 02

www.ine-isd.org.pl

Źródło informacji: Instytut na rzecz Ekorozwoju

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2012, 18:57
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ