Newsletter

Technologia zdrowego designu ECOSE

08.03.2013, 12:39aktualizacja: 08.03.2013, 12:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Design to nie wygląd. Design to sposób, w jaki coś działa - te słowa Steve'a Jobsa idealnie pasują do procesu projektowania i budowania domu. Oczekiwania co do funkcjonalności miewamy różne i właśnie dlatego mądrze wybudowany dom powinien uwzględniać nie tylko potrzeby domowników i ich aktualnego otoczenia, ale i sprostać wymaganiom, jakie postawią przed nim przyszłe pokolenia. W imię zdrowego designu.

Co łączy izolację z trendami w designie?

Odpowiedź jest prosta - wełna. Ciepła, miła w dotyku, bezzapachowa i dająca poczucie bezpieczeństwa, a co równie ważne wyprodukowana w przyjazny dla środowiska sposób i pozbawiona sztucznych domieszek. Trudno co prawda uzasadniać jej użycie aktualnym od ponad roku knit trendem. Można jednak wskazać szereg innych pozytywnych trendów z codziennego życia, które umacniają się z roku na rok. Fit trend, healthy food, slow life. Jakkolwiek nie nazywalibyśmy istotnych dla naszego życia, zdrowia i samopoczucia przedsięwzięć, świadomość mieszkańców planety rośnie i bez względu na zasobność portfela - coraz częściej jakość ma dla nas największe znaczenie. Projektowanie domu od wnętrza moglibyśmy zostawić co prawda architektom, ale niejeden koszmarek architektury stanowi o tym, że piękny, funkcjonalny i przyjazny dla środowiska dom to praca zespołowa: projektanta, inwestora i firmy wykonawczej. Najzdolniejszy architekt nie zdoła uratować projektu przed pomyłkami wykonawcy, najbardziej doświadczony wykonawca nie uratuje domu przed pomyłkami architekta, wreszcie żaden ekspert nie przekona inwestora do rozwiązań, które pozornie nie spełniają jego oczekiwań. Czas zaoszczędzić energię na dobrą komunikację.

Enercykling

Pierwsza fabryka izolacji z wełny szklanej powstała 75 lat temu. Dopiero rok później Sikorski skonstruował pierwszy w świecie helikopter. I choć świat poszedł mocno do przodu, wydaje się, że niewiele było słychać o spektakularnych zmianach w rozwiązaniach izolacyjnych dla domu. To między innymi dlatego za 40% światowego zużycia energii odpowiadają aktualnie budynki. Strategia unijna jest prosta i zamyka się w kilku dyrektywach, spośród których na uwagę zasługują, m.in.: Eco-Design of Energy Using Products Directive (Eko-przyjazne Projektowanie i Energo-jakościowe Znakowanie Produktów) oraz Energy Performance of Buildings Directive, zakładająca redukcję zużycia energii w budynkach. Na podstawie alarmu energetycznego dla świata i po latach badań w 2009 roku powstała technologia izolacji pod nazwą ECOSE. Jej efekty może łatwo uzasadnić nie tylko architekt czy ekspert budowalny, ale każdy użytkownik kalkulatora - w postaci znacznego obniżenia poziomu zużycia energii przez budynek. Nie trzeba dodawać, że to synonim niskich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Następstwem wprowadzenia nowej technologii jest produkcja wełny mineralnej w ECOSE Technology, która jak wynika z badań laboratoriów Eurofins, znacząco poprawia jakość powietrza w każdym domu, dlatego produkty oznaczone "ECOSE" otrzymały rzadko przyznawany w tej kategorii międzynarodowy certyfikat Eurofins Gold. To jednak nie koniec.

Eko-logiczne projektowanie

Podobnie jak logika projektowania wnętrza domu odradza umieszczanie piekarnika w łazience, tak produkty izolacyjne również mają swoje dedykowane przeznaczenie. Uwaga na miłośników styropianu! Zapotrzebowanie energetyczne domu można porównać do spalania ciepła przez różne części ludzkiego ciała. Poddasze jest zdecydowanie bardziej wymagającym pomieszczeniem, aniżeli piwnica czy garaż. Izolowanie odpowiednio dobraną wełną ma również rację bytu, gdy zależy nam na odpowiednim wygłuszeniu go w środku. Poprzez odpowiednią izolację ścian działowych możemy zapewnić wszystkim jego mieszkańcom optymalną intymność. Ten aspekt projektowy domu warto ustalić z architektem i wykonawcą. Renomowani producenci izolacji na opakowaniach wełny zamieszczają rekomendację przeznaczenia. Warto przy tym wiedzieć, że decydują o nim dwa główne parametry: współczynnik U określający przenikanie ciepła oraz lambda, wskazująca przewodność cieplną. Im niższe wartości w obu wskaźnikach, tym lepiej. I tym bardziej energooszczędny dom, który uchroni dobry design przed budowlaną katastrofą.

Pliki graficzne dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=5&depID=181002&_CheckSum=-299498165

Kontakt dla mediów:

Paulina Tomczyk

Dyrektor Zarządzająca

tel. 783783278

e-mail: pt@publicbridge.pl

Źródło informacji: Public Bridge

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2013, 12:39
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii