Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Perspektywy praktycznej edukacji

09.05.2013, 17:30aktualizacja: 09.05.2013, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

8 maja na Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się debata podsumowująca dorobek i określająca perspektywy grupy zawodowych uczelni państwowych. Dyskusja "15 lat PWSZ: wygrane szanse - bariery rozwoju" okazała się ważną okazją do refleksji o wymiarze gospodarczym i edukacyjnym.

"Brakuje nam 3 lat do statusu dorosłości, ale już jesteśmy dojrzali - stwierdził prof. Józef Garbarczyk, przewodniczący KRePSZ. - Państwowe wyższe szkoły zawodowe od 15 lat są szansą młodzieży na zdobycie wyższego wykształcenia i pracy. Odpowiadają na potrzeby regionów, dają kadrę małym i średnim przedsiębiorstwom".

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, apelował, aby jubilaci, rektorzy zawodowych uczelni publicznych postrzegali swoją misję, jako istotną dla budowy społeczeństwa demokratycznego, w którym kapitał ludzki stanowi wartość szczególną. "To wasi studenci i absolwenci, ich aspiracje i poczucie odpowiedzialności stanowią o przyszłości regionów".

O niekwestionowanej i silnej pozycji grupy PWSZ zapewniali wiceministrowie: nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Mirosław Ratajczak oraz edukacji narodowej - Tadeusz Sławecki. Obydwa resorty uznają, że zawodowe kształcenie na poziomie wyższym w warunkach lokalnych rynków pracy jest modelem przyszłości.

Posłanka dr Krystyna Łybacka - ceniona patronka idei wyższego szkolnictwa zawodowego - zebrała owacje za konkluzję: "W ciągu tych piętnastu lat odbyła się akademicka kolonizacja Polski. Jak wyliczyły 'Perspektywy' 210 tysięcy absolwentów PWSZ nie otarłoby się z pewnością o akademickość, gdyby do nich te uczelnie same nie przyszły".

Dorobek 15-lecia podsumowuje opublikowany w marcu tego roku Raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zaprezentowany przez jej prezesa, Waldemara Siwińskiego. "Dzisiejsi studenci PWSZ to 5 proc. populacji wszystkich studiujących - analizy wykazują, że jest to wartość powiększająca rzeszę osób, którym umożliwiono kontakt z wyższą uczelnią". Pełna wersja Raportu dostępna jest w serwisie: http://www.pwsz.perspektywy.pl.

Patronat nad jubileuszową dyskusją objęła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

KONTAKT:

Katarzyna Grzesiak

tel. (61) 24 29 42

e-mail: sekretariat@pwsz-gniezno.pl

-

Magda Rulska

tel. (22) 622 64 10 wew. 13

e-mail: m.rulska@perspektywy.pl

Źródło informacji: Wydawnictwo Perspektywy

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2013, 17:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ