Newsletter

Kazachstan popiera Inicjatywę Krakowską oraz nieproliferację broni masowego rażenia

31.05.2013, 12:57aktualizacja: 31.05.2013, 12:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dziesięć lat po ogłoszeniu na Wawelu przez Prezydenta USA George'a Walkera Busha i Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego inicjatywy dotyczącej walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia (Proliferation Security Initiative, PSI), jednym z aktywnych jej uczestników jest Republika Kazachstanu.

"Teraz możemy powiedzieć z pewnością, że Inicjatywa Krakowska wnosi ważny wkład w międzynarodowe wysiłki mające na celu zwalczanie zagrożeń związanych z bronią masowego rażenia" - powiedział w związku z tym wiceszef kazachskiego MSZ, Aleksiej Wolkow. Przemawiając na Spotkaniu Politycznym Wysokiego Szczebla PSI, zorganizowanym w Warszawie przez MSZ RP w dniu 28 maja, podkreślił rolę Inicjatywy, jako skutecznej platformy do ograniczenia w ramach prawa międzynarodowego i krajowego państw uczestniczących przemytu broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, wzmocnienia zdolności państw przeciwko nielegalnym działaniom w tym obszarze. "Astana przywiązuje wielką wagę do Inicjatywy Krakowskiej i uważa ją za jeden z najważniejszych mechanizmów wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa jądrowego i znaczący dodatek do międzynarodowych nierozprzestrzeniania wysiłków" - podkreślił Wolkow.

Dyplomata zapewnił, że system kontroli eksportowej Kazachstanu gwarantuje skuteczny nadzór nad ruchem elementów wojskowych i podwójnego zastosowania. Powiedział też, że Kazachstan pracuje na stworzeniem regionalnych ośrodków szkoleniowych i laboratoriów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego oraz biologicznego.

Według władz w Astanie, znaczącym wkładem w zapewnienie nierozprzestrzeniania broni jądrowej będzie stworzenie międzynarodowego banku uranu nisko wzbogaconego. "Nie ma większej gwarancji przed niepowołanym rozprzestrzenianiem broni nuklearnej niż przewidywany, cywilizowany rynek odpowiednich materiałów, wspierany przez gwarantowane dostawy uranu nisko wzbogaconego pod ścisłą kontrolą MAEA" - podkreślił Wolkow.

Kazachstan znany jest ze swojej walki o nieproliferację broni masowego rażenia. Jak podkreślił dyplomata: "Przykład zamknięcia poligonu nuklearnego, odrzucenie potężnego arsenału jądrowego i eliminacji pozostałej na naszym terytorium infrastruktury broni jądrowej i biologicznej stały się ważnymi wydarzeniami w dziedzinie nierozprzestrzeniania broni jądrowej masowego rażenia".

Cztery lata temu, 29 sierpnia ONZ ogłosiło Międzynarodowym Dniem Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych, w dniu podpisania przez Prezydenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajewa dekretu o zamknięciu semipalatyńskiego poligonu nuklearnego.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Warszawie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2013, 12:57
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ