Pobierz materiał i Publikuj za darmo
To ogromny sukces, który osiągnięty został dzięki współpracy konsorcjum przedstawicieli polskiego przemysłu: Instytutu Lotnictwa, który kieruje projektem i jest głównym jego twórcą, oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. Konsorcjum w zaledwie trzy lata zdołało przygotować konstrukcję, która wyróżniła się na tle dużej ilości, najwyższej klasy sprzętu prezentowanego na MSPO 2013. Wyróżnienie z rąk Wiceministra Waldemara Skrzypczaka odebrali przedstawiciele firm zrzeszonych w konsorcjum. Instytut Lotnictwa reprezentował dr inż. Zbigniew Wołejsza, dyrektor Centrum Nowych Technologii.
"Śmigłowiec jest przeznaczony przed wszystkim do zastosowań militarnych: prowadzenia rozpoznania z powietrza, ewakuacji żołnierzy z zagrożonych rejonów, realizowania zadań transportowych, jako latająca platforma dla różnych rodzajów broni. Śmigłowiec może dostarczać niezbędny ładunek na teren działań wojennych, dokonując nie zrzutu, ale precyzyjnego opuszczenia na ziemię, po czym pozostaje silną, celną i groźną bronią bezpośredniego wsparcia powietrznego" - mówi prof. Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa.
ILX-27 znajdzie także wiele zastosowań cywilnych, np.: akcje w rejonach klęsk żywiołowych, dużych budowli, mostów, węzłów kolejowych, obszarów rolnych i leśnych. Śmigłowiec, zbudowany przez Instytut Lotnictwa we współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1, wzbudził ogromne zainteresowanie na targach lotniczych ILA 2012 w Berlinie, przede wszystkim dzięki swoim parametrom technicznym i osiągom. Maksymalna masa startowa ILX-27 to 1100 kg. Helikopter może udźwignąć osprzęt o masie do nawet 300 kg, osiągając prędkość maksymalną 215 km/h! Jego zasięg to 440 km a maksymalny pułap 4000 m.
Załączniki do informacji dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=5&depID=192511&_CheckSum=2089735464
Dodatkowe informacje:
Wojciech Łukowski
Dyrektor Pionu Marketingu
Instytut Lotnictwa
al. Krakowska 110/114
02-256 Warszawa
tel. (22) 846 00 11 wew. 547
e-mail: wojciech.lukowski@ilot.edu.pl
Źródło informacji: Instytut Lotnictwa
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.09.2013, 14:33 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |