Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tegoroczne targi zostały zdominowane przez producentów telewizorów. O ile poprzednie edycje stały pod znakiem oferty 3D, o tyle w tym roku jedynie LG promowało tę technikę z wykorzystaniem okularów polaryzacyjnych, takich jak w salach kinowych. Pozostali producenci skupili się na technologii 4K (Ultra HD), która oznacza 2-krotnie lepszą jakość obrazu niż w powszechnym już formacie Full HD. Jednak w praktyce już z odległości powyżej 2 metrów nie widać istotnych różnic pomiędzy formatami. Największą wadą nowego rozwiązania nie jest wysoka cena czy jakość urządzeń, lecz niezwykle skromny wybór źródeł materiału video w nowym formacie czy to na płytach, czy emitowanego przez stacje telewizyjne. W efekcie promowane jest rozwiązanie, które poza salami targowymi nie może być obecnie w pełni wykorzystane.
Na targach zaprezentowano również telewizory OLED, które ze względu na obecne wysokie ceny nie są powszechnie stosowane i promowane. Sony przedstawiło 55-calowy, prototypowy telewizor OLED 4K. Ilość szczegółów, które można uzyskać z 4K, w połączeniu z żywymi kolorami i szerokimi kątami widzenia w OLED tej firmy złożyły się na chyba najciekawszą prezentację targową w segmencie telewizorów. Wyścigi dotyczące rozdzielczości po raz pierwszy były widoczne w rozwiązaniach dla firm i wykorzystano je dla poprawienia komfortu pracy. Ciekawym rozwiązaniem był monitor LG o proporcjach ekranu 21:9. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji duży obszar roboczy, co na pewno może przyczynić się do poprawy komfortu i powinno spotkać się z życzliwym przyjęciem rynku.
Uwagę zwiedzających przykuwały również premiery zakrzywionych wyświetlaczy, kioski przyszłości z gazetami wyłącznie w wersjach cyfrowych na tabletach, obiektywy Sony zawierające w obudowie kompletne aparaty (w chwili obecnej są to najlepiej sprzedające się urządzenia w całym segmencie aparatów sklepu Amazon), szereg robotów AGD oraz wszechobecne hostessy.
HEUTHES na targach był szczególnie zainteresowany platformami mobilnymi dla systemu ISOF, Workflow i rozwiązań bankowych. Ciekawym rozwiązaniem dla urządzeń z Androidem wydawała się opracowana przez firmę Samsung technologia Knox wykorzystująca możliwości usprawnionej wersji systemu Android Security Enhanced (SE). Nowe rozwiązanie było preinstalowane na prezentowanych na targach Galaxy Note III i Galaxy Note 10.1.
W Knox każdy proces jest posadowiony w wydzielonym, bezpiecznym środowisku. Dzięki temu to samo urządzenie może być wykorzystywane w zastosowaniach biznesowych i domowych. Niestety po pierwszych testach okazało się, że wbudowana w Knox przeglądarka jest anachroniczna i nie obsługuje standardu certyfikatów kluczy X.509 oraz najnowszych protokołów TSL. Z zagadnień bezpieczeństwa wspierane są tylko połączenia VPN. Szkoda, że Samsung przy rozwoju Knox nie konsultował tej technologii ze środowiskiem IT. W efekcie, w chwili obecnej wykorzystanie tego rozwiązania przez HEUTHES jest mocno problematyczne. Niepokój budzą również niepotwierdzone pogłoski o konieczności przekazywania kodów źródłowych do Samsunga w przypadku chęci autoryzacji oprogramowania dla tej platformy. Oczywiście w przypadku rozwiązań biznesowych i bankowych żądanie takie skutecznie zawęziłoby zasięg technologi Knox.
Firma HEUTHES z uwagą przygląda się próbom Samsunga zdobycia przyczółka na rynku androidowych rozwiązań dla firm. Ciekawa będzie odpowiedź Google, które zachwycone wynikami sprzedaży w segmencie detalicznym niewiele uwagi poświęca rynkowi biznesowemu. Z drugiej strony BlackBerry mając od lat ciekawą ofertę dla firm, przez ignorowanie detalistów popadło w kłopoty finansowe i jej dalsza przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania.
Jak ważne są zagadnienia bezpieczeństwa dowodzi fakt, że również w Niemczech trwają prace nad stworzeniem nazywanego żartobliwie "Merkelphonem" telefonu dla obsługi agend rządu. Jak podaje serwis heise.de telefon SiMKo 3 opracowany przez konsorcjum kierowane przez Deutsche Telekom został certyfikowany do wykorzystania przez instytucje federalne. Hardware, którym jest Samsung Galaxy S3 został wyposażony w specjalny mikrokernel. Aparat wspiera szyfrowaną transmisję VoIP i kosztuje obecnie 1700 EUR. Rozwiązania zawarte w SiMKo mają być w dalszej kolejności zastosowane w smartfonach z obsługą LTE, tabletach oraz notebookach.
"W Berlinie raziła słaba widoczność firm z Polski. Ilość rodzimych rozwiązań była nieproporcjonalna do potencjału naszej gospodarki. Szkoda, że nasze firmy i ich technologie nie dostrzegły potencjału promocyjnego tych targów" - powiedział Wojciech Grzybek, prezes Zarządu.
Więcej informacji na stronie: http://www.isof.pl
Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.09.2013, 11:30 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |