Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Protestujemy przeciwko wypowiedzeniu przez Mazowiecki Odział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (MOW NFZ) naszemu szpitalowi Sensor Cliniq umowy w zakresie okulistyka - hospitalizacja planowa. Protestujemy także nieuzasadnionym zarzutom bezprawności postawionym na konferencji. MOW NFZ w dniu 23 września br.
Na wczorajszej konferencji prasowej Spółki Sensor Cliniq, która odbyła się w Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiliśmy nasze stanowisko Spółki.
Po pierwsze, umowę rozwiązano pomimo braku ostatecznych rozstrzygnięć kontrolnych i bez wysłuchania stanowiska Sensor Cliniq.
Po drugie, nie zgadzamy się ze stanowiskiem MOW NFZ co do meritum. Szpital działa od ponad 11 lat. W takcie tych lat działalności medycznej wykonaliśmy około 50 tyś operacji zaćmy, Szpital zdobył wiele prestiżowych nagród za wysoki standard świadczonych usług medycznych i cieszy się opinią wiodącej placówki w operacjach zaćmy na Mazowszu. W naszym szpitalu oferujemy całkowicie bezpłatne dla pacjentów leczenie standardowe, na które mamy umowę z MOW NFZ, oraz świadczenia ponadstandardowe, za które NFZ nie płaci, a do którego pacjenci mogli dopłacać, jeżeli sobie tego życzyli.
Nie dochodziło do podwójnego finansowania tych samych świadczeń. Bezpłatnie oferowaliśmy i oferujemy świadczenia w standardzie koniecznym, zgodnie z art. 35 ustawy o świadczeniach. Standard NFZ to wszczepienie soczewki o dwóch cechach: wewnątrzgałkowej i zwijalnej. Świadczenia ponad ten standard podlegały dopłacie. Oferowaliśmy po prostu więcej niż finansuje NFZ, który od 8 lat nie unowocześnił oferowanego przez siebie standardu leczenia zaćmy. Wypowiedzenie nam umowy oznacza nie tylko zablokowanie dostępu do tych nowocześniejszych metod leczenia zaćmy, nie objętych finansowaniem NFZ!, lecz także wypadnięcie tysięcy chorych z kolejki na operację standardową od grudnia 2013 do grudnia 2016 r.
Dopłata do świadczeń lepszych niż oferowane w ramach wyceny NFZ pozwala pacjentom na wybór i nie może być piętnowane przez MOW NFZ, a wręcz przeciwnie jest korzystnym dla pacjentów uzupełnieniem ograniczonej oferty NFZ. Zablokowanie pacjentom możliwości wyboru jest naruszeniem ich praw do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie ma nic wspólnego z równym traktowaniem. Według naszych szacunków około 40% pacjentów, nie tylko w naszej placówce, wybiera ponadstandardowe leczenie i są z tego wyboru zadowoleni, o czym świadczą liczne głosy pacjentów kierowane do naszego Szpitala.
Liczymy w związku z tym na ponowne ustosunkowanie się do naszego stanowiska przez MOW NFZ i liczymy na cofnięcie decyzji o rozwiązaniu umowy. W przeciwnym razie informujemy, że podejmiemy wszelkie dostępne kroki prawne w celu ochrony naszego dobrego imienia i doprowadzenia do równego traktowania przez MOW NFZ wszystkich podmiotów leczniczych.
Nasze stanowisko wspiera m.in. Konfederacja Lewiatan.
Warszawa, 25 września 2013 r.
Dodatkowe informacje:
Marcin Podedworny
e-mail: szpital@sensorcliniq.pl
tel. (22) 322 81 30
Źródło informacji: Sensor Cliniq Sp. z o.o. i Wsp. Sp. k
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.09.2013, 11:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |