Newsletter

Wiceprzewodniczący Tajani w Lizbonie: Nawiązywanie nowych relacji biznesowych może przyczynić się do poprawy kondycji portugalskiego sektora MŚP

28.11.2013, 13:10aktualizacja: 28.11.2013, 13:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Portugalia należy do tych krajów Europy, które najbardziej odczuły skutki kryzysu gospodarczego. Od niedawna można jednak dostrzec oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Aby pomóc portugalskim MŚP otrząsnąć się z zapaści i ożywić lokalny rynek, 28 listopada złoży wizytę w Lizbonie Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wraz z Danielem Calleja Crespo, dyrektorem generalnym Dyrekcji ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości i pełnomocnikiem ds. MŚP. Będą im towarzyszyć przedstawiciele ok. 150 europejskich przedsiębiorstw, którzy wezmą udział w ponad 1800 spotkaniach dwustronnych z portugalskimi MŚP. Celem będzie nawiązanie nowych partnerstw i omówienie możliwości współpracy w najważniejszych sektorach portugalskiej gospodarki, czyli turystyce, rolnictwie i gospodarce morskiej.

Strategia wzrostu

Ważnym elementem wizyty będzie konferencja poświęcona strategii wzrostu "Europa 2020", którą wiceprzewodniczący zainauguruje wraz z wicepremierem Portugalii Paulo Portasem. Do kwestii omawianych podczas konferencji należeć będą: umiędzynarodowienie MŚP, najważniejsze technologie wspomagające oraz dostęp do dofinansowania, który nadal stanowi jedną z głównych przeszkód na drodze do wzrostu w wielu krajach południowej Europy.

Przy tej okazji wiceprzewodniczący zaprezentuje również COSME, czyli nowy program dla sektora MŚP o wartości 2,3 miliarda euro. Jego zadaniem jest rozwiązanie zasadniczych problemów napotykanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, a związanych z dostępem do dofinansowania i rynków zagranicznych, poprawą sytuacji w środowisku biznesowym oraz wsparciem dla przedsiębiorców. Program ten zapewni m.in. wsparcie przedsiębiorstwom z krajów UE, w tym również firmom portugalskim, w radzeniu sobie z trudną sytuacją finansową. Pozwoli im pozyskać w ciągu najbliższych siedmiu lat kwotę ponad 22 miliardów euro w postaci pożyczek zabezpieczonych (IP/13/1135) (http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1135_en.htm).

Centralnym punktem wizyty zorganizowanej przez portugalską Agencję ds. Promocji, Handlu i Inwestycji "AICEP Portugal Global" będzie spotkanie dla podmiotów gospodarczych, które odbędzie się 29 listopada. Jego cel to wspieranie nawiązywania partnerstw między firmami z Portugalii i innych krajów UE, a także krajów spoza UE w sektorach, których działalność przyczynia się w największym stopniu do portugalskiego wzrostu gospodarczego. Do sektorów tych należą:

- Gospodarka morska (działalność dalekomorska z wykorzystaniem energii wiatru, fal i pływów, a także żeglarstwo, turystyka morska i przemysł okrętowy);

- Farmacja i biotechnologia;

- Opieka zdrowotna;

- Turystyka;

- Sektor części samochodowych i samolotowych;

- Technologie informacyjno-komunikacyjne;

- Rolnictwo i żywność;

- Materiały budowlane;

- Przemysł petrochemiczny i chemiczny.

Podczas swojej wizyty wiceprzewodniczący Tajani spotka się również z prezydentem Portugalii Aníbalem Cavaco Silvą oraz sekretarzem stanu, ministrem spraw zagranicznych Ruim Machetem i ministrem gospodarki Antóniem Piresem de Limą.

Z głębi zapaści ku pierwszym oznakom ożywienia

Kryzys gospodarczy pogrążył Portugalię w głębokiej i długotrwałej recesji, która trwała od 2008 do 2013 r. i skutkowała pogorszeniem się sytuacji zarówno dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Małe przedsiębiorstwa odczuły skutki kryzysu szczególnie boleśnie - mowa tu o podmiotach zatrudniających do 10 osób, które stanowią 94% ogólnej liczby przedsiębiorstw i dają pracę 40% personelu sektora prywatnego.

Sprzyjające środowisko biznesowe

Prognozy na przyszłość zalecają ostrożny optymizm. Poczyniono znaczne postępy, jeśli chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych i obniżenie kosztów legislacyjnych na korzyść MŚP. Ostatni przegląd wyników portugalskich MŚP (MEMO/13/1045) (http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-1045_en.htm), który zawiera ocenę postępów we wdrażaniu ustawy dotyczącej małych przedsiębiorstw, wskazuje na obiecujące wyniki Portugalii w tym zakresie.

Reformy wprowadzane przez Portugalię mają doprowadzić do zahamowania niekorzystnych trendów obserwowanych w ostatnich latach oraz wywrzeć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i zatrudnienie. Na rok 2014 przewiduje się umiarkowany wzrost gospodarczy, na horyzoncie jednak nadal nie widać perspektyw rychłego powrotu do poziomu sprzed kryzysu.

Portugalia ostatnio pomyślnie przeszła tzw. test trójki (UE, EBC, IMF) dotyczący przestrzegania warunków otrzymanej pomocy finansowej i tym samym uzyskała prawo do kolejnych 5,6 mld euro w postaci dodatkowych środków od wierzycieli. Prognozy dotyczące zatrudnienia na rok 2014 również uległy poprawie - przewidywany wskaźnik bezrobocia wynosi obecnie 17,7%, a nie 18,5%, jak początkowo oczekiwano. Niemniej w Portugalii nadal pozostaje wiele do zrobienia.

Kraj pełen potencjału w zakresie innowacji

Portugalia nie tylko zapewnia sektorowi MŚP coraz lepsze warunki do prowadzenia działalności, ale jest także krajem o ogromnym potencjale w zakresie badań i innowacji. Na przykład:

- wśród państw członkowskich UE plasuje się na szczycie pod względem liczby osób z tytułem doktora na 1000 mieszkańców. Ponadto 40% studentów w Portugalii kształci się na kierunkach związanych z inżynierią, naukami ścisłymi i medycyną.

- w Portugalii swoje siedziby ma kilka niedawno utworzonych światowej klasy instytucji ds. badań i rozwoju, które zajmują się tak innowacyjnymi dziedzinami, jak nanotechnologia, biotechnologia czy biomedycyna.

W tym kontekście wiceprzewodniczący Tajani w ramach swej wizyty nakreśli także możliwości dofinansowania oferowane przez Horyzont 2020 - nowy program poświęcony finansowaniu badań i innowacji. Na przykład nowy „instrument dla sektora MŚP” (z pomocą sieci Enterprise Europe Network) zapewni wsparcie innowacyjnym małym i średnim przedsiębiorstwom w trakcie całego cyklu innowacyjności - od powstania innowacyjnego pomysłu aż do wytworzenia nowego produktu lub usługi. Przedsiębiorstwa będą więc odpowiedzialne za komercjalizację swych innowacyjnych projektów w oparciu o istniejące mechanizmy dostępu do środków finansowych.

Ponadto 29 listopada w Lizbonie wiceprzewodniczący Tajani zainauguruje wystawę European Space Expo. Wydarzenie to ma na celu zaprezentowanie obywatelom, w jaki sposób europejska polityka dotycząca przestrzeni kosmicznej oraz technologie kosmiczne wpływają na nasze życie, a także ukazać ich znaczenie dla europejskiej gospodarki i tworzenia miejsc pracy. Wystawę, która aktualnie odwiedza kolejno największe miasta kontynentu, obejrzało już ponad 300 000 Europejczyków.

Więcej informacji o wizycie w Portugalii (http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/mission-growth/missions-for-growth/antonio-tajani/europe/portugal/index_en.htm)

Źródło informacji: Unia Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG ENTR)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.11.2013, 13:10
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ