Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zaledwie 14% polskich pracodawców w połowie 2013 roku poszukiwało pracowników. Jednocześnie wśród tych, którzy rekrutowali, ponad 78% miała trudności w znalezieniu kandydatów spełniających ich oczekiwania. Do wiosny 2012 roku o problemach ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy mówiło 3/4 pracodawców i ich liczba była stosunkowo stała. Wiosną 2013 roku po raz pierwszy wzrosła liczba pracodawców wskazujących trudność w znalezieniu kandydatów spełniających oczekiwania. Na trudności w rekrutacji pracowników, którzy spełnią ich oczekiwania, wskazywało w połowie br. roku aż 78% pracodawców - wynika z największego w Europie środkowo-wschodniej badania rynku pracy, Bilansu Kapitału Ludzkiego.
Wiosną 2013 roku pracodawcy znacząco ograniczyli swoje potrzeby do poziomu 550 000 osób. Jest to też najniższe zapotrzebowanie na pracowników, w obserwacjach prowadzonych od 2010 roku. Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnieniowych nastąpiło w województwie mazowieckim. W porównaniu z rokiem 2012 poszukiwanych było o około 75 000 mniej osób do pracy. Większość pracodawców (64%) uważa, że w najbliższych 12 miesiącach poziom zatrudnienia w ich firmach nie zmieni się. 12% pracodawców prognozuje spadki zatrudnienia, optymistami jest 23% pracodawców. Porównując sytuację między 2010 a 2012 rokiem, widać, że pracodawcy z coraz większą ostrożnością planują zatrudnienie. W 2010 roku optymistami w ocenie wzrostu zatrudnienia było 33% pracodawców, w 2011 liczba pracodawców zmniejszyła się do poziomu 28%, w 2012 optymistami pozostawało tylko 25% pracodawców, w tym roku 23%. Badanie realizowane było w okresie od 5 marca do 22 czerwca br. - czy był to najgorszy dla rynku pracy moment, w którym pracodawcy jeszcze nie odczuwali przełamania spowolnienia? Czy mamy do czynienia z chwilowym załamaniem czy może z postępującą zapaścią na rynku pracy?
10 grudnia br. w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata: Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?, której podstawę stanowiły najnowsze wyniki badań Bilansu Kapitału Ludzkiego.
Jak wyglądał rynek pracy w 2013 roku? Czy zaobserwowane na przełomie ostatnich miesięcy zmniejszenie potrzeb zatrudnieniowych pracodawców jest zapowiedzią negatywnego trendu czy tylko chwilową reakcją na przedłużające się spowolnienie gospodarcze? Kto rekrutował, a kto planuje redukcje? Gdzie szukać powodów rosnących trudności pracodawców w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania? To część pytań, które stały się podstawą debaty ekspertów. Gospodarzami debaty byli Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, oraz prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W debacie udział wzięli: dr hab. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej; Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan, dr Paweł Strzelecki z Narodowego Banku Polskiego, prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim od 2010 r. analizuje, jak zmienia się struktura i zapotrzebowanie na kompetencje na polskim rynku pracy. W trakcie pięciu edycji do badania przystąpi 350 000 respondentów: pracodawców, pracowników, bezrobotnych, studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także przedstawicieli instytucji szkoleniowych. Analizą zostaną również objęte kierunki kształcenia oraz oferty edukacyjne instytucji szkoleniowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami badań pracodawców: http://bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20131210102156/Komunikat_prasowy_2013.pdf?1386667378.
KONTAKT:
e-mail: monika_dawid@parp.gov.pl
http://www.bkl.parp.gov.pl
Źródło informacji: PARP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.12.2013, 17:10 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |