Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rynek pracy 2013 w wynikach badań Bilans Kapitału Ludzkiego

10.12.2013, 17:10aktualizacja: 10.12.2013, 17:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zaledwie 14% polskich pracodawców w połowie 2013 roku poszukiwało pracowników. Jednocześnie wśród tych, którzy rekrutowali, ponad 78% miała trudności w znalezieniu kandydatów spełniających ich oczekiwania. Do wiosny 2012 roku o problemach ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy mówiło 3/4 pracodawców i ich liczba była stosunkowo stała. Wiosną 2013 roku po raz pierwszy wzrosła liczba pracodawców wskazujących trudność w znalezieniu kandydatów spełniających oczekiwania. Na trudności w rekrutacji pracowników, którzy spełnią ich oczekiwania, wskazywało w połowie br. roku aż 78% pracodawców - wynika z największego w Europie środkowo-wschodniej badania rynku pracy, Bilansu Kapitału Ludzkiego.

Wiosną 2013 roku pracodawcy znacząco ograniczyli swoje potrzeby do poziomu 550 000 osób. Jest to też najniższe zapotrzebowanie na pracowników, w obserwacjach prowadzonych od 2010 roku. Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnieniowych nastąpiło w województwie mazowieckim. W porównaniu z rokiem 2012 poszukiwanych było o około 75 000 mniej osób do pracy. Większość pracodawców (64%) uważa, że w najbliższych 12 miesiącach poziom zatrudnienia w ich firmach nie zmieni się. 12% pracodawców prognozuje spadki zatrudnienia, optymistami jest 23% pracodawców. Porównując sytuację między 2010 a 2012 rokiem, widać, że pracodawcy z coraz większą ostrożnością planują zatrudnienie. W 2010 roku optymistami w ocenie wzrostu zatrudnienia było 33% pracodawców, w 2011 liczba pracodawców zmniejszyła się do poziomu 28%, w 2012 optymistami pozostawało tylko 25% pracodawców, w tym roku 23%. Badanie realizowane było w okresie od 5 marca do 22 czerwca br. - czy był to najgorszy dla rynku pracy moment, w którym pracodawcy jeszcze nie odczuwali przełamania spowolnienia? Czy mamy do czynienia z chwilowym załamaniem czy może z postępującą zapaścią na rynku pracy?

10 grudnia br. w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata: Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?, której podstawę stanowiły najnowsze wyniki badań Bilansu Kapitału Ludzkiego.

Jak wyglądał rynek pracy w 2013 roku? Czy zaobserwowane na przełomie ostatnich miesięcy zmniejszenie potrzeb zatrudnieniowych pracodawców jest zapowiedzią negatywnego trendu czy tylko chwilową reakcją na przedłużające się spowolnienie gospodarcze? Kto rekrutował, a kto planuje redukcje? Gdzie szukać powodów rosnących trudności pracodawców w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania? To część pytań, które stały się podstawą debaty ekspertów. Gospodarzami debaty byli Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, oraz prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W debacie udział wzięli: dr hab. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej; Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan, dr Paweł Strzelecki z Narodowego Banku Polskiego, prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim od 2010 r. analizuje, jak zmienia się struktura i zapotrzebowanie na kompetencje na polskim rynku pracy. W trakcie pięciu edycji do badania przystąpi 350 000 respondentów: pracodawców, pracowników, bezrobotnych, studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także przedstawicieli instytucji szkoleniowych. Analizą zostaną również objęte kierunki kształcenia oraz oferty edukacyjne instytucji szkoleniowych.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami badań pracodawców: http://bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20131210102156/Komunikat_prasowy_2013.pdf?1386667378.

KONTAKT:

e-mail: monika_dawid@parp.gov.pl

http://www.bkl.parp.gov.pl

Źródło informacji: PARP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2013, 17:10
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ