Newsletter

SERINUS ENERGY INC. przepływu gazu w testach ze strefy S7 w odwiercie M-17 na Ukrainie

06.05.2014, 15:51aktualizacja: 06.05.2014, 15:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 18/2014

Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej [...] Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pośrednictwem systemu SEDAR przekazywana jest informacja, że na Ukrainie w odwiercie Makiejewskoje-17 ("M-17") uzyskano w testach przepływ gazu powyżej 0,9 mln standardowych stóp sześciennych dziennie ("MMcf/d") przy zastosowaniu zwężki o średnicy 7 mm.

Strefa S7 zawiera warstwę gazu opłacalnego do wydobycia o miąższości 5,5 metra. Stanowi to odkrycie nowego złoża, które nie było wcześniej eksploatowane w ramach żadnej z koncesji posiadanych przez Spółkę. Obecnie Serinus nie ma przypisanych do tej strefy żadnych rezerw. Chociaż rejestry wskazały na strefę S7 jako potencjalnie zawierającą węglowodory, to uznawano za konieczne dla pozyskania ilości komercyjnych gazu przeprowadzenie stymulacji. Tymczasem wyniki testów pozytywnie zaskoczyły. Stymulacja strefy S7 jest jednak nadal brana pod uwagę i jest uwzględniana w programie stymulacji, aktualnie planowanym na październik bieżącego roku.

Próbki gazu pobrane z testów wskazują na zawartość dwutlenku węgla ("CO2") na poziomie 8,8 proc., przy wartości opałowej 6.960 kilokalorii na metr sześcienny ("kcal/m3"). Ponieważ parametry te są niższe od wartości wskazanych w specyfikacji sprzedażowej dla gazu przyjmowanego do rurociągu, tj 7.600 kcal/m3 i 2 proc. CO2, to gaz ten może zostać zmieszany z pozostałą produkcją pól Makiejewskoje i Olgowskoje, i w efekcie taka mieszanina będzie spełniać lub przewyższać progowe parametry dla przesyłu rurociągiem. Spółka jest też przekonana, że skład gazu nie będzie stanowić istotnego problemu przy zagospodarowywaniu.

Obecny plan przewiduje udostępnienie do produkcji dwóch horyzontów S6/S7 w M-17, przy czym z S7 będzie prowadzone wydobycie bez stymulacji. Wymagać to będzie zastosowania urządzenia typu "snubbing unit", aby nie dopuścić do konieczności likwidacji lub potencjalnego uszkodzenia którejś z formacji. Obecnie urządzenie typu "snubbing unit" pracuje przy odwiercie O-4. Do czasu jego przetransportowania odwiert M-17 pozostanie zawieszony. Wobec tego ponad strefą S7 zostanie wykonany korek, po czym będą przeprowadzone perforacja i testy strefy S6, znajdującej się 45 m ponad strefą S7 i stanowiącej główny cel odwiertu M-17. Pomiary otworowe wskazują na obecność w strefie S6 9-metrowej miąższości warstwy nasyconej gazem (opłacalnym do wydobycia). Prace na Ukrainie prowadzone są w sposób nieprzerwany.

Odwiert M-17 został wykonany na głębokość końcową ("TD") 3.475 m, którą osiągnął na początku marca. Jego celem było rozpoznanie i ocena odkrycia gazu dokonanego w piaskowcu strefy S6 w odwiercie M-16, którego produkcja wynosi obecnie 3.9 MMcf/d. Oprócz stref S7 i S6, rejestry odwiertu M-17 wskazały również na obecność w węglanach strefy S5 2,5-metrowej warstwy gazu opłacalnego do wydobycia oraz 22-metrowej warstwy z potencjałem zbiornikowym w strefie R30c.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi abs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2014, 15:51
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii