Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MSZ informuje:
Relacje z Polonią stały się integralną i ważną częścią naszej polityki zagranicznej – podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która była gościem specjalnym obchodów jubileuszu 70-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej w Buffalo w stanie Nowy Jork.
W siedemdziesiątą rocznicę konferencji założycielskiej Kongresu Polonii Amerykańskiej (30-31 maja br.) wiceszefowa polskiej dyplomacji wzięła udział w debacie służącej zdefiniowaniu zadań stojących przed Polonią w nadchodzących latach. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odczytała przesłanie premiera Donalda Tuska oraz przekazała gratulacje i podziękowania dla Kongresu. – Wojenne i powojenne pokolenia amerykańskiej Polonii powoli odchodzą z działalności publicznej. Ma to wpływ na aktywność i oddziaływanie społeczne wielu obecnych organizacji. Zaangażowanie młodych, świetnie wykształconych i ambitnych Amerykanów polskiego pochodzenia wydaje się podstawowym zadaniem w nadchodzących latach – zwróciła uwagę wiceminister. W trakcie debaty ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf podziękował także działaczom Kongresu za ich wkład w odzyskanie i umocnienie suwerenności Polski.
Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła również udział w posiedzeniach rad polonijnych działających przy Konsulatach Generalnych RP w Nowym Jorku i Toronto. Dyskusja prowadzona przez Konsul Generalną Ewę Junczyk-Ziomecką w Nowym Jorku poświęcona była wyzwaniom i możliwościom stojącym przed Polonią. W spotkaniu uczestniczyli liderzy organizacji polonijnych działający w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. W Toronto wiceszefowa MSZ przekazała informację nt. założeń współpracy z Polonią.
Kongres Polonii Amerykańskiej jest jedną z największych i najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych na świecie. Został powołany w 1944 roku w Buffalo, na zjeździe, w którym uczestniczyło około 10 000 działaczy polonijnych. Kongres skupiający liczne organizacje polonijne przez dziesiątki lat był jednym z depozytariuszy wolności i suwerenności Polski, m.in. działając w okresie powojennym na rzecz zbadania okoliczności zbrodni katyńskiej, niosąc pomoc organizacyjną i materialną dla opozycji demokratycznej w Polsce oraz wspierając przystąpienie Polski do NATO.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ woj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.06.2014, 23:28 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |