Newsletter

BBN: warsztaty strategiczne V4 w Budapeszcie (komunikat)

11.06.2014, 23:52aktualizacja: 11.06.2014, 23:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- BBN informuje:

We wtorek 10 czerwca br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej przebywał z wizytą w Budapeszcie, gdzie uczestniczył w kolejnym spotkaniu sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie prowadzone w formule warsztatów strategicznych – organizowane w ramach przewodnictwa Węgier w V4 – podzielone było na cztery panele tematyczne poświęcone: zbliżającemu się szczytowi NATO w Newport, konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu i Partnerstwu Wschodniemu, współpracy Grupy Wyszehradzkiej w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwu energetycznemu państw V4.

W otwierającym spotkanie wystąpieniu, szef BBN przedstawił podczas warsztatów dokument zawierający rezultaty dotychczasowych prac: „Strategiczne problemy bezpieczeństwa europejskiego”. Uczestniczy rozmów w Budapeszcie uzgodnili, że jego zawartość będzie wykorzystywana podczas konsultacji przy uzgadnianiu treści raportu Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, dotyczącego założeń i wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego. Minister S. Koziej podkreślił, że prace nad wspomnianym raportem powinny przyjąć formułę strategicznego przeglądu bezpieczeństwa europejskiego, definiującego wspólne interesy, możliwe scenariusze rozwoju środowiska bezpieczeństwa oraz opcje działań i konieczne do ich realizacji przygotowania w ramach UE. Raport zaś mógłby być swego rodzaju białą księgą bezpieczeństwa europejskiego, która stałaby się podstawą do opracowania nowej Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa.

Minister S. Koziej otworzył również panel dotyczący konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i Partnerstwa Wschodniego. Szef BBN podkreślił, że przeprowadzone 25 maja wybory prezydenckie na Ukrainie okazały się sukcesem i są dobrym prognostykiem na przyszłość. Przedstawił następnie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w tym państwie oraz potencjalne reakcje i działania społeczności międzynarodowej. Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy jest kluczowa nie tylko dla bezpieczeństwa regionu, ale także dla całej euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa.

Uczestnicy warsztatów zgodzili się, że szczyt NATO w Newport powinien przynieść wymierne efekty w postaci strategicznego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. W ocenie Szefa BBN mogłoby do tego dojść m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury sojuszniczej w naszym regionie, ustanowienie stałego mechanizmu aktualizacji planów ewentualnościowych i regularne przeprowadzanie ćwiczeń z udziałem z wojsk na podstawie scenariuszy odnoszących się do poszczególnych elementów planów. Minister S. Koziej podkreślił przy tym znaczenie deklaracji prezydenta Baracka Obamy – podkreślającej wiarygodność art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego – którą amerykański przywódca wygłosił podczas obchodów Święta Wolności na Placu Zamkowym w Warszawie. Szef BBN zwrócił przy tym uwagę, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych nie zwalnia europejskich sojuszników od konieczności przyjęcia na siebie większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo, którego najlepszym wyrazem byłoby zwiększenie krajowych wydatków na obronność. Minister S. Koziej wskazał, że Polska poważnie traktuje swoje zobowiązania, o czym świadczy zapowiedź Prezydenta B. Komorowskiego o zwiększeniu polskiego budżetu obronnego z obecnego poziomu 1,95 proc. PKB do postulowanych przez Sojusz 2 proc. PKB.

W trakcie sesji poświęconej cyberbezpieczeństwu, uczestnicy obrad przedstawili swoje dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie. Ponadto strony zaproponowały dalsze konsultacje, mające na celu pogłębienie wzajemnej współpracy w tym zakresie. Zwrócono przy tym szczególną uwagę na niską świadomość społeczną w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, sprzyjającą lekceważeniu uregulowań prawnych oraz wzrostowi podatności na zagrożenia.

Podczas ostatniego panelu, dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego, skupiono się na kwestii zabezpieczenia dostaw surowców energetycznych do Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusja dotyczyła m.in. wpływu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na bezpieczeństwo energetyczne Grupy Wyszehradzkiej, sposobów dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz eksploatacji gazu łupkowego.

Współpraca wyszehradzka w formacie sekretarzy rad bezpieczeństwa i doradców ds. polityki bezpieczeństwa została zainicjowana z inicjatywy strony polskiej w 2012 r. Od tego czasu odbyły się spotkania: 12-13 stycznia 2013 r. w Wiśle; 26-27 maja 2013 r. w Juracie; 30-31 sierpnia 2013 r. w Balatonkenese; 3 września 2013 r. w Krynicy; 20-21 lutego 2014 r. w Budapeszcie. Czerwcowe spotkanie w Budapeszcie (10-11.06) kończy okres prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Warsztaty wyszehradzkie zostały ujęte w programie prezydencji Słowacji w V4, która rozpoczyna się 1 lipca 2014 r. W jej ramach zostały zaplanowane dwa kolejne spotkania – w październiku 2014 r. i w kwietniu 2015 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2014, 23:52
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ