Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polscy rodzice chwalą zalety internetowych narzędzi edukacyjnych i zwracają uwagę na zagrożenia związane z prywatnością uczniów

17.06.2014, 11:25aktualizacja: 17.06.2014, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że większość rodziców w Polsce dostrzega korzyści płynące z dostępu do Internetu w szkołach, jednak obawia się, że działania dzieci mogą być śledzone i wykorzystywane do niepożądanych celów.

Organizacja SafeGov.org przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje opublikowała dziś wyniki ankiety przeprowadzonej wśród polskich rodziców, dotyczącej poglądów na temat korzystania z narzędzi i aplikacji online w szkołach oraz związanego z tym zagrożenia dla prywatności uczniów. Jak wskazują wyniki badania, większość polskich rodziców uważa, że dostęp do Internetu w szkołach może przynieść uczniom znaczące korzyści oraz popiera wykorzystywanie narzędzi online do celów naukowych i podnoszenia wyników w nauce tak długo, jak stosowane są odpowiednie środki ochrony prywatności.

Pomimo korzyści płynących z wykorzystywania Internetu w szkołach, prawie wszyscy pytani rodzice wyrazili obawy dotyczące możliwego śledzenia i profilowania działań dzieci w Internecie i wykorzystywania do niepożądanych celów. Poza sczytywaniem wiadomości e-mail, z dezaprobatą rodziców spotkało się monitorowanie aktywności dzieci na platformach społecznościowych i serwisach wideo przez dostawców usług internetowych oraz śledzenie laptopów czy tabletów do celów innych niż edukacyjne, np. reklamowych.

Kluczowe wyniki:

  • Około 60% rodziców uważa, że korzystanie z usług internetowych w szkole pomaga dzieciom w nabyciu umiejętności koniecznych do konkurowania na rynku międzynarodowym w XXI w., zwiększa ich szanse na znalezienie pracy po ukończeniu edukacji, a także podnosi poziom znajomości języków obcych;
  • 96% rodziców obawia się, że firmy mogą śledzić aktywność dzieci do celów reklamowych, przy czym wszystkie rodzaje reklamy uważane są za potencjalnie szkodliwe;
  • Ponad 80% rodziców opowiada się za wprowadzeniem przez szkoły regulaminów zakazujących śledzenia aktywności dzieci w celu nakierowywania reklam i umożliwiających rezygnację z udziału w takich działaniach;
  • 72% rodziców uznaje, że odpowiedzialność za zapewnienie ochrony prywatności dzieci spoczywa na szkołach, przy czym 9/10 rodziców przyznaje, że w razie potrzeby podjęłoby działania osobiście.

"Cieszę się, że rodzice w Polsce dostrzegają korzyści w edukacji dzieci, które może przynieść dostęp do Internetu w szkołach, a przy tym wymagają od szkół wprowadzenia poważnych środków ochrony prywatności, aby nie dopuścić do nadmiernej komercjalizacji - komentuje wyniki ankiety dyrektor organizacji SafeGov, Jeff Gould. - Firmy, szkoły i organy rządowe powinny podjąć kroki mające na celu zapewnienie większej ochrony uczniów korzystających z narzędzi online, platform społecznościowych, tabletów i innych urządzeń w szkole".

W badaniu wzięło udział 400 rodziców dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Polsce i uczęszczających do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Ankietę przeprowadzono w ramach serii badań w czterech krajach w Europie oraz kilku państwach na całym świecie.

Raport z badania można pobrać tutaj: bit.ly/SMPPPl

O SafeGov.org

Organizacja SafeGov.org to internetowe forum dostawców usług IT i czołowych ekspertów w branży, zajmujące się promowaniem bezpiecznych i godnych zaufania rozwiązań w chmurze dla sektora publicznego. Więcej informacji na temat działalności organizacji znajduje się na stronie: http://www.safegov.org oraz http://edu.safegov.org/.

O Fundacji Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje powstała w roku 1991 i jest największą pozarządową organizacją w Polsce działającą na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem i zapewniającą pomoc pokrzywdzonym dzieciom, ich rodzinom i opiekunom. Więcej informacji o Fundacji Dzieci Niczyje znajduje się na stronie: http://fdn.pl/.

KONTAKT:

Katarzyna Okrągły

tel. kom. +48 696 125 984

e-mail: katarzyna.okragly@mc.com.pl

 

Paweł Bernat

tel. kom. +48 607 054 154

e-mail: pawel.bernat@mc.com.pl

Materiał na zlecenie: Martis CONSULTING

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2014, 11:25
Źródło informacji SafeGov.org
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ