Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Organizacja SafeGov.org przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje opublikowała dziś wyniki ankiety przeprowadzonej wśród polskich rodziców, dotyczącej poglądów na temat korzystania z narzędzi i aplikacji online w szkołach oraz związanego z tym zagrożenia dla prywatności uczniów. Jak wskazują wyniki badania, większość polskich rodziców uważa, że dostęp do Internetu w szkołach może przynieść uczniom znaczące korzyści oraz popiera wykorzystywanie narzędzi online do celów naukowych i podnoszenia wyników w nauce tak długo, jak stosowane są odpowiednie środki ochrony prywatności.
Pomimo korzyści płynących z wykorzystywania Internetu w szkołach, prawie wszyscy pytani rodzice wyrazili obawy dotyczące możliwego śledzenia i profilowania działań dzieci w Internecie i wykorzystywania do niepożądanych celów. Poza sczytywaniem wiadomości e-mail, z dezaprobatą rodziców spotkało się monitorowanie aktywności dzieci na platformach społecznościowych i serwisach wideo przez dostawców usług internetowych oraz śledzenie laptopów czy tabletów do celów innych niż edukacyjne, np. reklamowych.
Kluczowe wyniki:
- Około 60% rodziców uważa, że korzystanie z usług internetowych w szkole pomaga dzieciom w nabyciu umiejętności koniecznych do konkurowania na rynku międzynarodowym w XXI w., zwiększa ich szanse na znalezienie pracy po ukończeniu edukacji, a także podnosi poziom znajomości języków obcych;
- 96% rodziców obawia się, że firmy mogą śledzić aktywność dzieci do celów reklamowych, przy czym wszystkie rodzaje reklamy uważane są za potencjalnie szkodliwe;
- Ponad 80% rodziców opowiada się za wprowadzeniem przez szkoły regulaminów zakazujących śledzenia aktywności dzieci w celu nakierowywania reklam i umożliwiających rezygnację z udziału w takich działaniach;
- 72% rodziców uznaje, że odpowiedzialność za zapewnienie ochrony prywatności dzieci spoczywa na szkołach, przy czym 9/10 rodziców przyznaje, że w razie potrzeby podjęłoby działania osobiście.
"Cieszę się, że rodzice w Polsce dostrzegają korzyści w edukacji dzieci, które może przynieść dostęp do Internetu w szkołach, a przy tym wymagają od szkół wprowadzenia poważnych środków ochrony prywatności, aby nie dopuścić do nadmiernej komercjalizacji - komentuje wyniki ankiety dyrektor organizacji SafeGov, Jeff Gould. - Firmy, szkoły i organy rządowe powinny podjąć kroki mające na celu zapewnienie większej ochrony uczniów korzystających z narzędzi online, platform społecznościowych, tabletów i innych urządzeń w szkole".
W badaniu wzięło udział 400 rodziców dzieci w wieku szkolnym mieszkających w Polsce i uczęszczających do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Ankietę przeprowadzono w ramach serii badań w czterech krajach w Europie oraz kilku państwach na całym świecie.
Raport z badania można pobrać tutaj: bit.ly/SMPPPl
O SafeGov.org
Organizacja SafeGov.org to internetowe forum dostawców usług IT i czołowych ekspertów w branży, zajmujące się promowaniem bezpiecznych i godnych zaufania rozwiązań w chmurze dla sektora publicznego. Więcej informacji na temat działalności organizacji znajduje się na stronie: http://www.safegov.org oraz http://edu.safegov.org/.
O Fundacji Dzieci Niczyje
Fundacja Dzieci Niczyje powstała w roku 1991 i jest największą pozarządową organizacją w Polsce działającą na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem i zapewniającą pomoc pokrzywdzonym dzieciom, ich rodzinom i opiekunom. Więcej informacji o Fundacji Dzieci Niczyje znajduje się na stronie: http://fdn.pl/.
KONTAKT:
Katarzyna Okrągły
tel. kom. +48 696 125 984
e-mail: katarzyna.okragly@mc.com.pl
Paweł Bernat
tel. kom. +48 607 054 154
e-mail: pawel.bernat@mc.com.pl
Materiał na zlecenie: Martis CONSULTING
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 17.06.2014, 11:25 |
Źródło informacji | SafeGov.org |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |