Newsletter

Polak na wakacjach. Jak nie zbankrutować podczas choroby?

10.07.2014, 11:47aktualizacja: 10.07.2014, 11:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DobreBadanie.pl
DobreBadanie.pl
Zapalenie wyrostka, złamana noga, angina czy wypadek podczas kitesurfingu - co robić, aby leczenie podczas wakacji zagranicznych nie zrujnowało naszego portfela? Jakie przysługują nam prawa, a jakie spoczywają na nas obowiązki?

Leczenie szpitalne silnego oparzenia słonecznego podczas urlopu we Włoszech będzie oznaczało nie tylko stratę cennych wolnych dni, ale także wydatek wysokości 3000 euro. Pobyt w szpitalu na Bali po skomplikowanym złamaniu nogi kosztuje 18 000 euro, a naprawa złamanego zęba we Francji - 1000 euro. Do tego wszystkiego dochodzą koszty wizyt lekarskich, wynoszących zwykle kilkadziesiąt euro.

Wszyscy ubezpieczeni w NFZ mogą jednak korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia powszechnego w krajach UE oraz EFTA (tzn. Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Przed wyjazdem za granicę należy najpierw wyrobić bezpłatną kartę EKUZ.

Przed wizytą musimy upewnić się, że lekarz ma podpisany kontrakt w ramach publicznej służby zdrowia - koszty leczenia prywatnego ponosimy w całości sami. Polakom podróżującym za granicę przysługują takie same świadczenia, jak obywatelom danego kraju. Dotyczy to jednak również obowiązków, np. w niektórych krajach współpłacenia za leczenie.

Współpłacić za wizytę u lekarza musimy m.in. w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Słowenii czy Portugalii. Leczenie szpitalne jest płatne w pierwszych dniach np. w Bułgarii i Chorwacji. Dzienna opłata szpitalna naliczana jest też w Niemczech i Francji. Również w Niemczech zwykle pokrywamy 10 proc. kosztów transportu do szpitala przez pogotowie, a na Słowenii zapłacimy za to 90 proc. - chyba, że lekarz uzna, iż istniało zagrożenie życia.

Karta EKUZ nie uprawnia do zwrotu kosztów leczenia w krajach poza UE/EFTA. Pamiętajmy o tym wybierając się na wycieczkę do Egiptu, Turcji czy Maroko. Wówczas warto rozważyć kupno polisy ubezpieczeniowej. Prywatna polisa jest także rozwiązaniem problemu kosztów leczenia prywatnego w UE, jak również kwestii współpłacenia za leczenie w ramach powszechnego systemu, kosztów akcji ratowniczej, odpłatnego transportu medycznego czy też transportu do Polski.

Więcej informacji: https://DobreBadanie.pl/

KONTAKT:

Paweł Lewandowski

tel. / fax. (22) 415 72 83

e-mail: pawel.lewandowski@dobrebadanie.pl

DobreBadanie.pl

Al. Lotników 1

02-668 Warszawa

https://dobrebadanie.pl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.07.2014, 11:47
Źródło informacji DobreBadanie.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ