Newsletter

UOKiK: kontrola koncentracji - pięć decyzji (komunikat)

14.07.2014, 15:59aktualizacja: 14.07.2014, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

UOKiK wydał pięć zgód na dokonanie koncentracji. Transakcje dotyczą spółek: Boryszew, Osadkowski Raiffeisen, Gibson Brands, Veka oraz Episo Cake

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez spółkę Boryszew kontroli nad Tensho Poland Corporation. Pierwszy z przedsiębiorców kontroluje i zarządza działalnością spółek produkujących wyroby chemiczne, tworzywa sztuczne oraz wyroby z metali nieżelaznych. Przejmowana spółka jest m.in. producentem elementów z tworzyw sztucznych dla przemysłu telewizyjnego i motoryzacyjnego. Jedną z przyczyn transakcji jest konieczność sprzedaży udziałów w Tensho Poland Corporation, spowodowana wycofywaniem się z polskiego rynku głównych klientów spółki, m.in. Sharp Manufacturing.

Kolejna zgoda dotyczy przejęcia przez spółkę Osadkowski kontroli nad Osadkowski Raiffeisen. Uczestnicy koncentracji prowadzą działalność m.in. w zakresie sprzedaży środków produkcji dla rolnictwa, w tym ochrony roślin, nawozów mineralnych, nasion i pasz. Przyczyną koncentracji jest wycofanie się z Osadkowski Raiffeisen jej dotychczasowego wspólnika – Agravis Raiffeisen. Wyłączną kontrolę nad przejmowanym przedsiębiorcą będzie sprawowała spółka Osadkowski.

Obowiązek zgłoszenia dotyczy również transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, których siedziby znajdują się za granicą Polski, jeżeli uzyskują obrót na terenie naszego kraju. Tak było w przypadku przejęcia kontroli przez Gibson Brands nad Woox Innovations. Grupa kapitałowa, do której należy Gibson Brands zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą instrumentów muzycznych, sprzętu audio (m.in. głośników i słuchawek) oraz związanych z nimi akcesoriów. Woox Innovations to spółka kontrolowaną przez Koninklijke Philips. Jest m.in. hurtowym dystrybutorem produktów marki Philips.

Ponadto spółka Veka może przejąć Gealan Holding oraz Gaelan Dienstleistung. Veka należy do grupy kapitałowej, której spółki zajmują się produkcją i sprzedażą produktów i komponentów z plastiku, głównie systemów profili PCW (polichlorek winylu) do stolarki otworowej okiennej i drzwiowej, systemów płyt PCW oraz rolet zewnętrznych. Przedmiotem działalności Gealan Holding oraz Gaelan Dienstleistung jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż systemów profili służących do produkcji okien i drzwi z PCW.

Zielone światło dostały również spółki z Luksemburga - SELP Administration może przejąć Episo Cake. Pierwsza z nich należy do grupy kapitałowej, na czele której stoi Segro European Logistics Partnership. Polscy przedsiębiorcy należący do grupy prowadzą działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami. Episo Cake m.in. sprawuje kontrolę nad trzema spółkami z siedzibą w Polsce - Tetsuo Investments, Tala Investments i Ottoline. Zajmują się one wynajmem powierzchni magazynowej. W wyniku transakcji Selp Administration przejmie kontrolę nad Episo Cake oraz jej trzema wymienionymi wyżej spółkami.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2014, 15:59
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ