Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Sankcje staną się przedmiotem uwagi prezydenta Putina i pokażą, że wbrew jego przeświadczeniu Zachód istnieje jako wspólnota moralna i potrafi się zjednoczyć w obliczu naruszania fundamentalnych zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych - mówił minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski w rozmowie z Fareedem Zakarią, gospodarzem programu GPS wyemitowanego na antenie stacji CNN w niedzielę. Odnosząc się do kwestii sankcji przeciw Rosji, minister zaakcentował fakt dodania nowych nazwisk do listy sankcji. – Rosyjskie władze wychodziły z założenia, że (…) nie jesteśmy w stanie podjąć wspólnych działań. To pierwszy dowód na to, że jednak jesteśmy – zaznaczył szef polskiego MSZ.
Minister powtórzył pogląd, że wspólnota międzynarodowa nie może się bezczynnie przyglądać „gdy Rosja, po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej, dokonuje aneksji części terytorium sąsiada” i dostarcza separatystom zaawansowanej broni. – Byłem w Kijowie na dwa dni przed zestrzeleniem samolotu MH17 i mówiłem wówczas o niebezpieczeństwie, jakie dla lotnictwa cywilnego stanowią przenośne systemy rakietowe, które także są dostarczane separatystom – przypomniał.
Minister zwrócił również uwagę, że Rosja prawdopodobnie wprowadzi kontr-sankcje i będzie starała się w ten sposób znów podzielić Zachód.
Pytany o wpływ sankcji na Polskę i jej sektor energetyczny minister Radosław Sikorski powiedział: – Rosja odczuwa większą potrzebę sprzedania swojej energii niż my jej kupienia, ponieważ my możemy kupić energię z innych kierunków: z Norwegii, gdzie właśnie przebywam, czy z Afryki Północnej. Możliwy jest przecież przesył ropy, na ukończeniu jest nasz terminal LNG – wyjaśnił minister. – Ale Rosja to zarazem ważny partner handlowy. Dla Polski proporcjonalnie dwa razy bardziej niż dla Niemiec – dodał Radosław Sikorski, przyznając zarazem, że należy się w związku z tym spodziewać strat.
Minister podkreślił, że Polska starała się pomóc Moskwie zintegrować się z Zachodem: - Zaproponowaliśmy, aby Rosja przejęła po Związku Radzieckim stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, zaprosiliśmy Rosję do WTO, popieraliśmy wstąpienie do OBWE, mieliśmy nadzieję, że Rosja obrała kurs współpracy z Zachodem. Minister zwrócił uwagę, że chcielibyśmy, aby Rosja odniosła sukces jako demokracja oparta na wolnym rynku. - Niestety wygląda na to, że prezydent Putin nie tworzy w Rosji takiego systemu – podsumował minister Sikorski.
Zapytany o wojska NATO w Polsce, Radosław Sikorski odparł, że „wschodnie flanki Sojuszu wymagają wzmocnienia.” Wyraził ponadto nadzieję, że „wrześniowy szczyt NATO w Walii podejmie ważne decyzje, które przekonają nas, że artykuł 5 Traktatu waszyngtońskiego ma nie tylko moc prawną, lecz będzie także egzekwowany w praktyce.” – Rosyjskie działania na Ukrainie niestety nie zwiększają naszego poczucia bezpieczeństwa, lecz je zmniejszają. Jeden z naszych sąsiadów – Rosja – prowadzi wojnę hybrydową – powiedział minister.
Źródło: GPS CNN
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.08.2014, 09:19 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |