Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Brytyjski czołg Chieftain Mk 11 wzbogacił kolekcję Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
- Kiedyś te dwa czołgi mogły się spotkać w bitwie na równinie wschodnioeuropejskiej - mówił minister Radosław Sikorski podczas uroczystości. - Ale dzięki temu, że Polska 25 lat temu uwolniła się od jarzma komunistycznego teraz spotykają się tutaj - dodał.
- Ta wymiana ma miejsce w przededniu największych brytyjsko-polskich manewrów wojskowych, co jest szczególnie istotne w obliczu niepokojących wydarzeń za naszą wschodnią granicą – mówił minister. Podkreślił, że w ostatnich miesiącach ma miejsce przyspieszenie współpracy sojuszniczej w ramach NATO i początek urealnienia gwarancji bezpieczeństwa dla Polski. - Dużym postępem będzie szczyt NATO w Walii w przyszłym miesiącu - dodał.
Wymiana pojazdów pancernych między Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy a brytyjskim The Tank Museum w Bovington uświetniła uroczystość 70. rocznicy rozpoczęcia zwycięskiej bitwy pod Falaise, w której przełomową rolę odegrała 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka. W zamian za czołg Chieftain Mk 11 strona brytyjska otrzyma czołg T-72.
Czołg Chieftain Mark 11 z Tank Museum w Bovington, który został przekazany do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy za pośrednictwem MSZ, jest jedynym pojazdem typu Chieftain znajdującym się w Polsce.
Jest to kolejny eksponat pozyskany poza granicami kraju przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który trafia do MWL w Bydgoszczy. W poprzednich latach kolekcję muzeum wzbogaciły m.in. pozyskane z Norwegii: karabin przeciwpancerny „Ur”, 76,2 mm armata wz. 02/30 (F-10) tzw. „prawosławna”, 100 mm haubica górska wz. 16, 105 mm lekka haubica polowa wz. 18 (M); z Finlandii: 105 mm armata dalekonośna wz. 29 Schneider, 120 mm armata wz. 1878.09.31; z Austrii: 155 mm haubica samobieżna M109; z Węgier: 9 mm pistolet maszynowy wz. 39 „Mors” oraz z Afganistanu: 7,92 mm ręczny karabin maszynowy ZB 30.
Oprócz ministra Radosława Sikorskiego, uroczystości w Bydgoszczy wzięli udział Bogusław Winid, podsekretarz stanu w MSZ oraz Jan Ciechanowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Stronę brytyjską reprezentował Richard Smith, dyrektor The Tank Museum w Bovington.
Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem historycznego sprzętu wojskowego pozyskanego przy udziale MSZ: http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/rewindykacja_dobr_kultury/historyczny_sprzet/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.08.2014, 20:34 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |