Newsletter

MSZ ws. wywiadu Sikorskiego w programie australijskiego radia ABC (komunikat)

25.08.2014, 16:02aktualizacja: 25.08.2014, 16:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski już po raz drugi był gościem popularnego programu Saturday Extra prowadzonego przez znaną dziennikarkę Geraldine Doogue w australijskim radiu ABC. Inspiracją do powstania programu były okrągłe rocznice: 25. rocznica wolnych wyborów, 15 lat Polski w NATO i 10 lat w Unii Europejskiej. Pozytywny gospodarczy obraz Polski przedstawił w programie analityk amerykańskiego ośrodka badawczego Stratfor, Adriano Bosoni. Z kolei kulturalną stronę Polski pokazali Michael Moran – australijski pisarz mieszkający w Warszawie i Beata Zatorska – Polska żyjąca na co dzień w Australii.

* * *

- Rozpad imperiów jest zawsze trudny zarówno dla byłych kolonii, jak i dla metropolii – powiedział minister Sikorski, komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Zdaniem ministra Sikorskiego Rosja nie może pogodzić się z niezależnością Ukrainy, a aktualną sytuację w regionie należy odczytywać jako „bolesną część procesu dekolonizacji”. W ocenie szefa MSZ, Rosja wciąż ma wiele możliwości wpływu na wschodnią Ukrainę i nadal prowadzi politykę mocarstwową. Dzieje się tak dlatego, że Ukraina straciła wiele szans modernizacyjnych w ostatnich latach.

Minister przyznał, że Polska jest o wiele bardziej zaniepokojona sytuacją na wschodzie niż inne państwa europejskie ze względu na swoje położenie geopolityczne. W ocenie szefa polskiej dyplomacji „kraje takie jak Francja czy Niemcy uważają Polskę za państwo buforowe”. Stąd – zdaniem ministra – uzasadnione są polskie postulaty na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Mówiąc o tegorocznych obchodach 25-lecia wolnej Polski, szef MSZ zwrócił uwagę na ogromny skok gospodarczy jakiego dokonał nasz kraj. – Jesteśmy częścią Europy wzrostu – podkreślił minister. Dodał, że na poziomie kulturowym możliwość wolnego podróżowania, podejmowania pracy i studiów stanowią o ogromnym otwarciu Polski na świat i stwarzają nowe perspektywy rozwoju. Minister przypomniał również, że – mimo iż teraz Polska osiąga około 70 proc. standardu życia w porównaniu do tzw. starej UE, to 25 lat temu było to jedynie 30 proc. – To najszybsze tempo nadrabiania zaległości – podsumował minister.

* * *

Częścią programu poświęconego gospodarczemu sukcesowi Polski był również wywiad z europejskim analitykiem gospodarczym Adriano Bosonim. Jego zdaniem w ostatnich 20 latach Polska osiągnęła bardzo wiele. – Po pierwsze, źródłem tego sukcesu były inwestycje zagraniczne, po drugie fundusze unijne – podkreślił Bosoni. - Jeszcze 15 lat temu Warszawa uważana była za szare i smutne miejsce w porównaniu z Pragą czy Budapesztem. Jeśli dziś ktoś wybiera się do Warszawy – wybiera się do miejsca atrakcyjnego i niezwykle aktywnego – ocenił analityk. Pytany o zjawisko emigracji polskiej młodzieży stwierdził, że nie będzie łatwo zaradzić temu problemowi, jeżeli Polsce nie uda się wejść do grona państw o wysokich dochodach, oraz poprawić jakości służby cywilnej. – Polskie władze są świadome tego i rozumieją, że może temu sprzyjać usprawnienie systemu edukacji (...) postawienie na innowacyjność i pomoc polskim firmom w ekspansji, zarówno w kraju jak i zagranicą – zaznaczył. Jego zdaniem, w związku z kryzysem Unii Europejskiej i słabością NATO oraz wzrastającym napięciem na wschodzie, wyzwaniem stojącym przed Polską powinno być uzyskanie roli lidera regionalnego.

W trzeciej części poświęconej kulturze, autorzy programu wykorzystali spot reklamowy Polska: spring into, a także przeprowadzili wywiady z australijskim pisarzem mieszkającym w Warszawie – Michaelem Moranem oraz polską emigrantką w Australii, autorką nostalgicznych, opatrzonych bogatym materiałem zdjęciowym książek z polskimi przepisami kulinarnymi – Beatą Zatorską. Oboje mówili o swoich osobistych doświadczeniach związanych z Polską i pozytywnych zmianach jakie zaszły w kraju w ciągu ostatnich lat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kda/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.08.2014, 16:02
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ