Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Niestety gimbusy i autokary szkolne są w dużo gorszym stanie technicznym niż autokary turystyczne. Jeżeli w czasie wakacji zatrzymujemy średnio dowód rejestracyjny podczas co 20 kontroli, to podczas kontroli gimbusów te dowody są zatrzymywane dużo częściej" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik ITD Alvin Gajadhur.
Dodał, że we wrześniu 2013 r. dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas co ósmej kontroli autobusu szkolnego. Na 850 pojazdów skontrolowanych zatrzymano 106.
Jak poinformował Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, w celu zwiększenia bezpieczeństwa uczniów rozpoczynających rok szkolny policja prowadzi akcję pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". W okolicach szkół będzie więcej policyjnych patroli, będą organizowane spotkania policjantów z rodzicami, a także specjalne lekcje i pogadanki. Patrole mają pomagać i pokazywać dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę.
"Chciałbym przypomnieć taki przepis, który mówi, że dziecko do 7 roku życia nie może być samodzielnym uczestnikiem ruchu. Może korzystać z drogi tylko wtedy, gdy znajduje się pod opieką osoby co najmniej 10 letniej, nie dotyczy to strefy zamieszkania. To oznacza, że sześciolatek, który rozpoczyna rok szkolny, nie może nawet przejść samodzielnie na drugą stronę ulicy" - powiedział Konkolewski.
Zaznaczył, że w przypadku, gdy dziecko, które nie skończyło 7 lat samodzielnie porusza się po ulicach rodzicom grozi grzywna do 5 tys. zł.
Konkolewski przypomniał również, że od 1 września piesi, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu mają prawny obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie dotyczy to chodników i dróg przeznaczonych dla pieszych.(PAP)
azb/ pz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.09.2014, 12:54 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |