Pobierz materiał i Publikuj za darmo
ST. LOUIS, 26 września 2014 r. /PRNewswire/ - W trakcie tygodnia, który wypełniają gorące dyskusje na temat dwutlenku węgla i klimatu, firma Peabody Energy (NYSE: BTU) wezwała dziś do szerszego wykorzystania zaawansowanych technologii węglowych w celu walki z nierównościami w dostępie do energii i emisją zanieczyszczeń.
"Najwyższy czas, abyśmy uświadomili sobie, że ubóstwo energetyczne to najważniejszy problem, z jakim przyszło nam się mierzyć. Nie możemy też ulegać alarmistycznym nastrojom, jeśli chodzi o klimat, gdyż hamują one rozwiązania w zakresie dostępu do energii, które są korzystne dla zdrowia oraz długości i jakości życia dziesiątków milionów ludzi na świecie - powiedział Gregory H. Boyce, prezes Zarządu i dyrektor naczelny spółki Peabody. - Najlepszym sposobem, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla i dać naszej cywilizacji impuls do dalszego rozwoju jest przyspieszenie procesu wdrażania zaawansowanych technologii węglowych, które pozwolą nam osiągać coraz lepsze rezultaty w zakresie ochrony środowiska".
Przeszło dekadę temu ONZ opracowało Milenijne Cele Rozwoju, wzywając do podjęcia niezwłocznych działań na rzecz ograniczenia poziomu światowego ubóstwa o połowę do roku 2015. Obecnie trzy i pół miliarda osób, czyli połowa populacji świata, żyje bez odpowiedniego dostępu do energii. Miliardy ludzi w południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej poświęcają całe dnie na poszukiwaniu drewna i biomasy na opał do gotowania posiłków i ogrzewania mieszkań.
Dym wydzielany przez paleniska codziennie rozpalane w domach ma druzgocący wpływ na zdrowie. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza w gospodarstwach domowych spowodowane dymem z palenisk to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci na świecie.
"O ile rozsądni ludzie mogą różnić się w ocenie tego, jak szybko należy podjąć działania związane z emisją dwutlenku węgla, nikt nie zakwestionuje powagi kryzysu, przed którym stoimy. Każdego roku, wskutek zanieczyszczenia powietrza w domach wynikającego z ubóstwa energetycznego, na całym świecie ginie cztery miliony ludzi" - dodał Boyce.
Boyce uważa, że na całość obrazu ludzkiego cierpienia, którego podłożem jest ubóstwo energetyczne, składają się również szczepionki nieprzechowywane w niskich temperaturach, szpitale bez odpowiedniego dostępu do energii elektrycznej, nieprzechowywane w lodówce jedzenie, które ulega zepsuciu, brak wody zdatnej do picia oraz konsekwencje niedostatecznej jakości warunków sanitarnych.
"Jeśli chcemy na poważnie podejść do kwestii pomocy najuboższym, musimy wspierać działania ukierunkowane na zapewnienie niskokosztowej energii miliardom ludzi na całym świecie. Podczas gdy światowi decydenci polityczni rozpatrują działania energetyczne o charakterze długoterminowym, nadzieją napawa fakt, że coraz więcej krajów zauważa szkody spowodowane błędną polityką w sprawie dwutlenku węgla, a stąd płyną już ważne wnioski dla USA i światowych liderów".
Boyce zauważył ponadto, że znaczenie ma wybór paliw i polityki, co znalazło odzwierciedlenie w działaniach na arenie światowej:
- Australia zniosła podatek od dwutlenku węgla, nazwany przez premiera Australii "bezużytecznym, szkodliwym podatkiem, który niekorzystnie wpływał na rynek pracy, prowadził do wzrostu kosztów życia rodzin i tak naprawdę wcale nie pomagał środowisku";
- Japonia zwiększyła wsparcie dla elektrowni węglowych w kraju i za granicą, wzywając do szerszego stosowania zaawansowanych technologii węglowych, które zmniejszają emisję dwutlenku węgla;
- Nowy premier Indii zobowiązał się zapewnić dostęp do elektryczności wszystkim gospodarstwom domowych do roku 2022;
- Chiny, kraj zużywający najwięcej węgla na świecie, wdrażają technologie zmniejszające emisję;
- Kanada obniża poziom emisji bez wprowadzania uderzającego w obywateli podatku od emisji dwutlenku węgla;
- Europa ogranicza zakres swojej strategii dot. energii odnawialnej w obliczu zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego ze strony Rosji.
"W czasach, gdy na świecie co trzy dni zostaje uruchomiona kolejna 500-megawatowa elektrownia, apele o rezygnację z paliw kopalnych wyrażane przez niewielką część globalnych inwestorów, są nie tylko bezpodstawne, ale też wymierzone w najuboższych - powiedział Boyce. - Inwestorzy powinni wzywać do coraz bardziej zaawansowanego wykorzystania węgla, tak, aby zmniejszać ubóstwo energetyczne i doprowadzić do istotnych korzyści środowiskowych".
Paliwa kopalne pomagają ludziom żyć dłużej i w lepszych warunkach. Kolejne badania wskazują, że węgiel stanowi podstawę globalnej gospodarki i że istnieje bezpośredni związek między większym wykorzystaniem węgla a wyższym PKB. Według badania pt. "The Social Costs of Carbon? No, the Social Benefits of Carbon" ("Społeczne koszty korzystania z węgla? Nie! Społeczne korzyści korzystania z węgla") przeprowadzonego przez Management Information Systems, korzyści dla społeczeństwa płynące z energii pochodzącej z paliw kopalnych od 50 do 500 razy bardziej przeważają nad społecznymi kosztami wynikającymi z emisji dwutlenku węgla.
"Bardzo niepokoją nas błędne polityki energetyczne opracowane z myślą o pozbyciu się czystej i wydajnej energii elektrycznej z węgla, który odpowiada za ponad 40% energii w Stanach Zjednoczonych i cechuje się coraz niższym poziomem emisji" - powiedział Boyce.
"Według badań, polityki te po wprowadzeniu w życie spowodowałyby tylko wzrost cen oraz duże ryzyko w zakresie niezawodności, jak również brak istotnych korzyści, jeśli chodzi o teorię klimatyczną. Polityki takie prowadzą do likwidacji miejsc pracy w sektorze produkcji, przyczyniają się do wzrostu ubóstwa energetycznego, szkodzą zwykłym ludziom i niweczą nadzieję na lepsze jutro".
Według aktualnego scenariusza politycznego Międzynarodowej Agencji Energetycznej, przewiduje się, że węgiel w ciągu najbliższych 20 lat odpowiadać będzie za wyższy niż inne paliwa wzrost energetyczny. Szacuje się, że do 2020 r. ponad 70 milionów walczących z biedą osób będzie każdego roku dołączać do ludności w miastach, migrując na obszary zurbanizowane. Węgiel to najtańsze i najbardziej niezawodne źródło energii, które jest w stanie sprostać tym rosnącym potrzebom energetycznym. Według Banku Światowego węgiel odegra też kluczową rolę w zaspokojeniu potrzeb energetycznych Afryki.
Od przeszło dekady węgiel jest najszybciej rozwijającym się głównym źródłem energii. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat wyprzedzi ropę naftową na pozycji lidera najważniejszego źródła energii. Żadne inne źródło energii nie może poszczycić się tak niską ceną i skalą wykorzystania w odpowiedzi na tak wiele potrzeb społeczeństwa.
Wszystkich zainteresowanych kwestiami walki z ubóstwem energetycznym, zwiększaniem dostępu do niskokosztowej energii elektrycznej i zapobieganiu zagrożeniom związanym ze skupianiem się na emisji dwutlenku węgla kosztem dostępu do energii dla miliardów ludzi na świecie zapraszamy na stronę internetową Advanced Energy for Life na AdvancedEnergyForLife.com oraz profile w serwisach Facebook i YouTube. Nazwa konta Twitter: @AdvancedEnergy.
Peabody Energy to największa na świecie prywatna spółka węglowa oraz lider branży zrównoważonego górnictwa, dostępu do energii i czystych rozwiązań węglowych. Więcej informacji na stronie PeabodyEnergy.com.
Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20140226/CG70548LOGO
Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20120724/CG44353LOGO
Źródło: Peabody Energy
KONTAKT:
Beth Sutton
tel. +1-928-699-8243
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.09.2014, 15:03 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |