Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O „Raporcie z wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę za 2013 r.” wiceszef MSZ Artur Nowak-Far mówił dzisiaj podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP.
W swoim wystąpieniu wiceminister spraw zagranicznych podkreślił koordynacyjną rolę resortu dyplomacji w zakresie wykonywania wyroków Trybunału przez Polskę. Przypomniał, że raport został sporządzony przez MSZ we współpracy z resortami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych wyroków i na podstawie przygotowanych przez nie wkładów.
Wiceminister Artur Nowak-Far poinformował, że raport zawiera informacje na temat dokumentów przekazanych do Rady Europy w 2013 r. w związku z wykonywaniem orzeczeń Trybunału: tzw. planów działań. Zawierają one strategie realizacji wyroków Trybunału. Mówił też o tzw. raportach z podjętych działań, podsumowujących czynności zmierzające do wykonania wyroków, których zawartość jest uzgadniania w czasie posiedzeń międzyresortowego Zespołu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Artur Nowak-Far dodał, że ważnym głosem doradczym, z którego korzysta rząd, są również: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta oraz organizacje pozarządowe. Zaznaczył, że w 2013 r. Polska przekazała do Komitetu Ministrów Rady Europy rekordowo dużą liczbę takich dokumentów – 54. Powiadomił też, że pełne teksty planów i raportów zawiera Załącznik B do Raportu za 2013 r.
Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Raport za 2013 r. zawiera także informacje o pozostałych działaniach podejmowanych przez rząd w celu implementacji standardów wynikających z orzecznictwa Trybunału i zaleceń Rady Europy. Znalazły się wśród nich działania na rzecz zapewnienia kontroli projektów aktów prawnych pod kątem ich zgodności z Konwencją czy działania na rzecz wprowadzenia ochrony przed egzekucją kwot zadośćuczynienia przyznawanego skarżącym przez Trybunał. Warto też wymienić szkolenia dla administracji rządowej i samorządowej ze standardów orzeczniczych Trybunału, tłumaczenie na język polski i publikację wybranych wyroków Trybunału, wydanych w 2013 r., w sprawach dotyczących innych Państw-Stron Konwencji, które mają lub mogą mieć znaczenie dla prawa lub praktyki jego stosowania w Polsce.
Raport wskazuje, że od kilku lat systematycznie spada liczba skarg przeciwko Polsce zawisłych w Trybunale. Np. skargi przeciwko Polsce przydzielone składom orzekającym Trybunału w 2010 r. stanowiły 4,6 proc. wszystkich skarg w Trybunale, w 2011 r. – 4,2 proc., w 2012 r. – 2,4 proc., a w 2013 r. już tylko 1,9 proc. Maleje także liczba skarg komunikowanych Polsce co roku. W 2011 r. było to 246 skarg, w 2012 r. – 193 skargi, w 2013 r. – 154 skargi, a w 2014 r. dotychczas: 131 skarg. Spadła też liczba wyroków i decyzji wydawanych przez Trybunał w sprawach polskich. W 2011 r. było 71 wyroków, w 2012 r. – 74, ale w 2013 r. już tylko 23, podczas gdy w 2014 r. – dotychczas – 21, w tym w 14 stwierdzono naruszenie Konwencji, w 6 - brak naruszenia, a 1 dotyczył polubownego rozwiązania kwestii słusznego zadośćuczynienia i skreślenia sprawy z listy.
Rosną statystyki dotyczące liczby wykonanych orzeczeń Trybunału. W 2011 r. Komitet Ministrów uznał za wykonane 58 orzeczeń, w 2012 r. 164 orzeczenia, a w 2013 r. rekordowe 278 orzeczeń, w 2014 r. roku dotychczas 56 orzeczeń. Dane te wskazują na coraz skuteczniejsze wykonywanie wyroków przez Polskę, jak też na duże zdynamizowanie procesów sprawozdawczych rządu związanych z realizacją wyroków w ciągu ostatniego roku.
Wiceminister Nowak-Far podkreślił także współpracę ze stałą podkomisją sejmową do spraw wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.09.2014, 19:56 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |