Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polskie i australijskie think-tanki o polityce wschodniej (komunikat)

09.10.2014, 15:49aktualizacja: 09.10.2014, 15:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Relacje Zachód-Rosja oraz wpływ kryzysu na Ukrainie na sytuację geopolityczną w regionie Azji i Pacyfiku były głównymi tematami wideokonferencji z udziałem przedstawicieli polskich i australijskich think-tanków.

Wideokonferencja, w której po stronie polskiej udział wzięli eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) i MSZ, a po stronie australijskiej analitycy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, Biura Analiz Narodowych, Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, Australijskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Centrum Studiów Europejskich Australijskiego Uniwersytetu Narodowego stanowiła dobrą okazję do oceny międzynarodowych konsekwencji kryzysu na Ukrainie. Dyskusja została zorganizowana z inicjatywy Ambasady RP w Canberze.

Kyle Wilson z Centrum Studiów Europejskich mówiąc o wpływie kryzysu na Ukrainie na politykę głównych mocarstw z regionu Azji i Pacyfiku podkreślił, że przykład Australii pokazuje, że bezpieczeństwo regionalne może stać się bardzo ważne dla państw, które są w znacznej odległości geograficznej od centrum kryzysu. - Zestrzelenie samolotu malezyjskiego MH17 nad wschodnią Ukrainą, w której śmierć poniosło 38 obywateli Australii, z dnia na dzień zmieniło optykę postrzegania przez Australijczyków konfliktu na Ukrainie oraz agresji Rosji, co miało mocne przełożenie na politykę rządu premiera Tony’ego Abbotta – zaznaczył.

Zdaniem wicedyrektora OSW Adama Eberhardta wieloletnia akceptacja większości państw Zachodu dla asertywnej polityki prezydenta Putina była jednym z kluczowych czynników dla destabilizowania i postępującej ingerencji Rosji na wschodzie Ukrainy.

Moderujący dyskusję Ambasador RP Paweł Milewski zwrócił uwagę na podobny sposób postrzegania zagrożeń dla bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego przez Polskę

i Australię. Podkreślił również wkład i zaangażowanie Australii, jako jednego z najbliższych partnerów NATO i niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, w umacnianie istniejącego porządku międzynarodowego.

Cykliczne dyskusje na poziomie eksperckim stanowią dobre uzupełnienie polsko-australijskich kontaktów i konsultacji politycznych, których częstotliwość w ostatnich kilkunastu miesiącach znacząco wzrosła. Potwierdzeniem aktywizacji polsko-australijskich relacji były tegoroczne wizyty szefowej australijskiej dyplomacji Julie Bishop w Polsce oraz marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w Australii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2014, 15:49
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ