Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: spotkanie Trójkąta Weimarskiego pod Paryżem (komunikat)

25.10.2014, 00:03aktualizacja: 25.10.2014, 00:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O nowych impulsach dla Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz najważniejszych zagrożeniach dla Europy rozmawiali w La Celle Saint-Cloud pod Paryżem szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski.

Spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego w Paryżu było pierwszym od chwili objęcia funkcji ministra spraw zagranicznych przez Grzegorza Schetynę. - To potwierdzenie bliskich, partnerskich relacji między naszymi trzema państwami. Współpraca Polski, Francji i Niemiec ma kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu bieżących kwestii politycznych w Europie - stwierdził szef polskiej dyplomacji. - Trójkąt Weimarski ma nie tylko przyszłość, ale i może także być skuteczny.

Ministrowie omówili sytuację w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE. Dużą część ich dyskusji zajęła koordynacja wysiłków w walce z epidemią wirusa eboli. Wszyscy zgodzili się, że potrzebna jest europejska solidarność wobec tego zagrożenia. Wyrazili duże nadzieje związane z aktywnością unijnego koordynatora ds. eboli, którym został komisarz ds. pomocy humanitarnej.

Podczas spotkania omówiono sytuację przed niedzielnymi wyborami na Ukrainie oraz scenariusze pomocy dla Kijowa, przede wszystkim na rzecz uchodźców wewnętrznych ze wschodniej części kraju. - Ukraina ma demokratycznie wybranego prezydenta, wkrótce będzie miała demokratycznie wybrany parlament. To postęp od czasu, gdy w lutym zapobiegliśmy rozlewowi krwi na Majdanie - podkreślił szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

Równie wielką uwagę poświęcono południowemu sąsiedztwu Europy, zwłaszcza w kontekście wyzwań w Libii, Iraku i Syrii. Zadeklarowano chęć składania wspólnych wizyt szefów dyplomacji Trójkąta Weimerskiego w krajach przechodzących trudny proces reform w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE.

Ministrowie wyrazili zadowolenie z wyników ostatniej Rady Europejskiej, która przyjęła kompromisowe rozwiązanie w kwestii ograniczenia emisji dwutlenku węgla przez państwa członkowskie. Podkreślili, że było to możliwe m.in. dzięki dobrej współpracy państw Trójkąta Weimarskiego.

W trakcie spotkania Polska, Francja i Niemcy sformułowały wspólne propozycje dotyczące reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w celu większego zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz demokratyzacji naszego sąsiedztwa. Zakładają one, by Unia była w swoich działaniach bardziej realistyczna i zorientowana na efekty. W najbliższym czasie propozycje te zostaną przedstawione Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej oraz Komisarzowi UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/ mp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2014, 00:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ