Newsletter

Venture capital - na początku jest pomysł...

04.11.2014, 18:02aktualizacja: 04.11.2014, 18:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na początku każdego projektu biznesowego jest pomysł. Ale jak go zrealizować, jeśli nie mamy kapitału i wiedzy potrzebnej do prowadzenia działalności gospodarczej; jeśli z góry wiemy, że żaden bank nie da nam kredytu, bo to nasze pierwsze kroki w biznesie, a w dodatku nie dysponujemy znaczącym wkładem własnym?

Odpowiedzią może być fundusz venture capital, oferujący nie tylko pieniądze na rozwój początkującej lub wzrostowej firmy, lecz także merytoryczne i mentorskie wsparcie w realizacji innowacyjnych projektów opartych na zaawansowanych technologiach lub posiadających unikalne rozwiązania, produkty czy usługi.

Z funduszu venture capital, współpracującego z Krajowym Funduszem Kapitałowym (KFK), skorzystała m.in. łódzka firma Listonic, która swoją historię przedstawiła w środę na VII Forum Gospodarczym w Łodzi. Jak podkreślał jej współzałożyciel Kamil Janiszewski, wszystko zaczęło się od pomysłu trzech młodych absolwentów Politechniki Łódzkiej na stworzenie aplikacji na telefony komórkowe, umożliwiającej przygotowywanie mobilnych list zakupów. Startując w kilku konkursach, informatycy natknęli się na firmę, częściowo dofinansowaną z Krajowego Funduszu Kapitałowego, oferującą wsparcie w formie venture capital.

"Nasz pomysł spodobał się i po kilku miesiącach rozmów doszło do inwestycji. Wcześniej dwie trzecie naszego czasu poświęcaliśmy na pracę zarobkową, resztę na rozwój projektu. Po przyjęciu inwestycji w roku 2008 wszystkie nasze siły i czas mogliśmy poświęcić na ulepszanie projektu Listonic. Od tego czasu firma rozwija się, od dwóch lat przynosi zysk i obecnie zatrudnia 14 osób" - powiedział Janiszewski.

Jak zaznaczył, dla młodych informatyków startujących w biznesie istotne było nie tylko wsparcie kapitałowe, ale również merytoryczne. "Nie mieliśmy z kolegami doświadczenia, nie potrafiliśmy prowadzić negocjacji. Ze strony funduszu zajmowali się nami menadżerowie z dużym doświadczeniem, którzy pomagali nam w działalności operacyjnej, np. uczestniczyli w ważnych spotkaniach. Wiele się od nich nauczyliśmy" - dodał.

Czym są fundusze venture capital, jaka jest zasada ich działania i dlaczego stanowią szansę rozwoju dla przedsiębiorców, naukowców i innowatorów, wyjaśniła na środowym spotkaniu w Łodzi członkini zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A., Magdalena Jagiełło-Szostak.

Fundusze venture capital to instytucje wspólnego inwestowania, do których kapitał wnoszą osoby prywatne oraz instytucje. Ich działalność polega na inwestowaniu zebranych środków w innowacyjne projekty. Jak zaznaczyła Jagiełło-Szostak, venture capital tworzą trzy grupy osób. Pierwszą stanowią zarządzający funduszem, weryfikujący zgłaszane projekty oraz podejmujący decyzję o zainwestowaniu środków w ich realizację. Druga to inwestorzy prywatni, trzecia - potencjalni przedsiębiorcy zgłaszający swoje projekty.

"Misja Krajowego Funduszu Kapitałowego polegała do tej pory na wykreowaniu na polskim rynku instytucji venture capital i pomocy zespołom zarządzającym w zgromadzeniu polskich inwestorów prywatnych otwartych na ten typ inwestycji i związane z nim ryzyko. Obecnie KFK i 17 funduszy, które powołaliśmy wspólnie z inwestorami prywatnymi, zmobilizowały razem ponad 700 mln zł. Połowa tego kapitału pochodzi od inwestorów prywatnych, druga połowa to wkład publiczny" - podkreśliła Jagiełło- Szostak.

Obecnie KFK prowadzi kampanię "Venture capital to więcej niż kapitał". W dziesięciu miastach Polski odbędą się otwarte spotkania, adresowane do przedsiębiorców, naukowców, a także do studentów i młodej kadry naukowej.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak przygotować projekt do zaprezentowania go funduszowi, gdyż by otrzymać kapitał nie wystarczy przyjść i powiedzieć "mam pomysł". "Dobrze, jeśli pomysłodawca przejdzie przez instytucje, które pomogą mu projekt przepracować, aby mógł go przedstawić funduszowi w formie pozwalającej maksymalnie nim zainteresować" - zaznaczyła Magdalena Jagiełło-Szostak.

W województwie łódzkim instytucjami wspierającymi rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacyjności, których cele są zbieżne z KFK i funduszami venture capital, są m.in. Łódzki Inkubator Technologiczny - Technopark, Łódzkie Centrum Przedsiębiorczości, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A oraz izby gospodarcze, uczelnie wyższe i inkubatory przedsiębiorczości.

Fundusze venture capital angażują się nie tylko w projekty będące w fazie pomysłu, lecz także w już działające przedsiębiorstwa, które są zainteresowane dalszym rozwojem. Kluczem do rozpoczęcia współpracy jest dobry pomysł. W zależności od przewidywanych zysków, szacowanych przez specjalistów, fundusz udostępnia swój kapitał i obejmuje udziały w spółce. Jak zaznaczyła Jagiełło-Szostak, udziały nigdy nie przekraczają 50 proc., gdyż celem funduszu nie jest przejmowanie przedsiębiorstw, lecz dążenie do ich usamodzielnienia.

Fundusze zabezpieczają swoje interesy, wprowadzając przedstawicieli do rady nadzorczej, służą też pomocą merytoryczną i dostępem do wiedzy ekspertów. Firma przez cały czas zarządzana jest przez pomysłodawcę czy właściciela.

W Łodzi konferencja na temat finansowania venture capital odbędzie się 12 listopada w hotelu Holiday Inn. Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą zarejestrować się online na: http://www.kfk.org.pl/rejestracja-na-konferencje?training=%C5%81%C3%B3d%C5%BA%2012.11.2014.

KONTAKT:

Anna Borowiec-Góra

MSLGROUP

e-mail: anna.borowiec-gora@mslgroup.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2014, 18:02
Źródło informacji Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ