Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak informuje Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru Puellae Orantes, wydany właśnie album jest efektem współpracy tarnowskiego zespołu z orkiestrą z Wiednia. Ten artystyczny pomysł zrodził się po Koncertach Wiedeńskich zaprezentowanych przez austriackich i polskich wykonawców w styczniu 2014 roku. Koncerty były entuzjastycznie odebrane przez licznie zgromadzoną publiczność w Krakowie, Katowicach i Lusławicach k. Tarnowa.
"Koncerty odniosły wielki sukces, stąd wziął się pomysł na dalszą współpracę i wspólnie nagranie płyty z wiedeńskimi walcami i polkami" - tłumaczy Aleksandra Topor. Zaznaczyła, że płyta nawiązuje do odbywających się w styczniu w stolicy Austrii koncertów noworocznych.
Na krążku znalazło się dziesięć kompozycji - najbardziej znane walce i polki dynastii Straussów: Jana Straussa - ojca oraz synów: Jana Straussa i Józefa Straussa. Wykonane zostały w wersji wokalno-instrumentalnej z warstwą tekstową w języku niemieckim. "To świadczy o wyjątkowości tego wydawnictwa" - dodaje kierownik chóru.
Płytę wieńczy "Walc Warszawsko-Wiedeński" skomponowany na zamówienie chóru przez warszawskiego kompozytora, Łukasza Farcinkiewicza. Jak tłumaczy kompozytor, utwór ten nawiązuje do tradycji straussowskiej, zawierając jednocześnie polskie motywy. "Motywów polskich jest kilka, trzeba je już samodzielnie rozpoznać podczas przesłuchiwania płyty" - zachęca kompozytor.
Łukasz Farcinkiewicz zajął się także aranżacją utworów Straussów, pierwotnie napisanych na chór mieszany, do wykonania przez jednorodny chór dziewczęcy. "Byłem na kilku koncertach chóru Puellae Orantes i za każdym razem wrażenie jest takie same: jak przy starcie samolotu - wciska w fotel" - ocenia.
Zespołami dyrygowali: Wolfgang Sobotka, Wicegubernator Dolnej Austrii, będący jednocześnie uznanym dyrygentem oraz Piotr Gładki, kierownik artystyczny Orkiestry Solistów Wiedeńskich. Nagrania zostały zrealizowane we wrześniu 2014 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Zdaniem ekspertów lusławicka sala koncertowa należy do najlepszych tego typu obiektów w Europie pod względem akustyki.
W ocenie Piotra Gładkiego album z takim programem jest wyjątkowy i rzadko spotykany, bowiem zwykle utwory Straussów wykonuje się w wersji instrumentalnej, rzadko z udziałem chóru mieszanego, a prawdopodobnie nigdy wyłącznie przez chór dziewczęcy. "Wydaje się, że osiągnięte efekty są bardzo dobre. Dziewczęta zawsze są perfekcyjnie przygotowane do koncertów, prezentując na nich najwyższy, europejski poziom" - mówi dyrygent.
Jak informuje ks. Władysław Pachota, dyrektor Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes, są już dalsze plany współpracy tarnowskiego chóru z Orkiestrą Solistów Wiedeńskich. W lutym przyszłego roku muzycy wyjadą na wspólne tournée do Japonii, gdzie zakontraktowano kilka koncertów. "To dość niespotykany mariaż, że do Kraju Kwitnącej Wiśni wyjeżdża orkiestra wiedeńska i polski chór dziewczęcy" - zaznacza.
Album "Szlakiem Straussa" został objęty patronatem przez RMF Classic. Partnerem wydawnictwa jest TAURON Polska Energia oraz Województwo Małopolskie.
Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10 - 19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej.
Chór "Puellae Orantes" jest laureatem 23 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, we Włoszech, w Austrii, Niemczech, we Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.
Chór wydał do tej pory 9 płyt CD, z których trzy były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - "Fryderyk", a jedna z nich otrzymała statuetkę Fryderyka. Tarnowski zespół dokonał kilku nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.11.2014, 15:51 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ