Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przygotowania do Rady Europejskiej, program inwestycyjny Komisji Europejskiej, kwestie klimatyczne oraz swobodny przepływ osób były głównymi tematami konsultacji sekretarza stanu Rafała Trzaskowskiego z doradcą ds. europejskich premiera Wielkiej Brytanii Tomem Scholarem. Wiceszef polskiej dyplomacji przebywał z wizytą w Wielkiej Brytanii i Irlandii 26 i 27 listopada.
Wiceminister Trzaskowski wyraził zaniepokojenie koncepcją wprowadzenia kwotowych limitów dla pracowników z niektórych państw UE. – Według ostatnich badań, brak jest dowodów na zbyt duże obciążenie systemu pomocy społecznej wobec zysków dla gospodarki generowanych przez migrantów – podkreślił wiceszef MSZ. Tom Scholar przedstawił brytyjską koncepcję koniecznych reform unii, dotyczących ograniczenia biurokracji, zacieśnienia integracji w ramach jednolitego rynku i wzmocnienia zewnętrznych relacji handlowych. Wskazał również na konieczność kontynuacji działań na rzecz stabilizacji w strefie euro. Rozmówcy zgodzili się, że należy dążyć do wypracowania silnego, wspólnego stanowiska w kwestii sankcji wobec Rosji, pokazującego konsensus UE w sprawie konfliktu na Ukrainie. O sytuacji u wschodniego sąsiada Polski wiceminister Trzaskowski rozmawiał też z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego premiera Wielkiej Brytanii Kimem Darrochem.
W Dublinie wiceminister Trzaskowski spotkał się z ministrem ds. europejskich Irlandii Darą Murphym oraz doradcą ds. europejskich premiera Irlandii Rorym Montgomerym. – Polska z podziwem ocenia doświadczenia Irlandii w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego. Widzimy, jak Irlandia umiała sobie poradzić z trudnościami i jak we właściwy sposób wykorzystała międzynarodową pomoc finansową – podkreślił wiceszef polskiego MSZ. Oprócz kwestii związanych z wydarzeniami na Ukrainie omówiono też sytuację polskiej imigracji w Irlandii. Ważnym tematem spotkania były także wyzwania i priorytety stojące przed KE. Podczas wizyty w Dublinie, na konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Międzynarodowych i Europejskich (IIEA) pozytywnie ocenił bilans 10 lat polskiego członkostwa w UE.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.11.2014, 13:15 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |