Newsletter

"Innowacyjne MŚP mogą uzyskać z funduszy VC nawet do 3 mln EUR na rozwój"

04.12.2014, 10:53aktualizacja: 04.12.2014, 10:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Mali i średni przedsiębiorcy prowadzący innowacyjny biznes mogą uzyskać finansowanie z funduszy venture capital (VC). O tym, co zrobić, by przekonać fundusze do inwestycji będą informować eksperci od venture capital podczas czwartkowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK).

Konferencje i szkolenia "Venture capital - więcej niż kapitał" są cyklem bezpłatnych spotkań ze specjalistami polskimi i zagranicznymi zajmującymi się problematyką inwestowania przez fundusze venture capital.

Podczas tych spotkań przedstawiciele małych i średnich firm, innowatorzy i naukowcy zgłębiają wiedzę i analizują czy fundusze venture capital mogą być źródłem finansowania ich pomysłów biznesowych.

"Misją Krajowego Funduszu Kapitałowego jest pobudzanie w Polsce przedsiębiorczości opartej na innowacjach. Wspieramy zarówno pomysłodawców ciekawych biznesów, pomagając im założyć i rozkręcić firmę, jak i funkcjonujące już przedsiębiorstwa będące na wczesnym etapie rozwoju" - poinformował członek Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego Daniel Kawoń.

Tego typu przedsięwzięcia, czy projekty zwykle mają trudności z uzyskaniem wsparcia finansowego. Tymczasem ich rozwój stymuluje innowacyjność polskiej gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy.

"Każdy biznes zaczyna się od jakiegoś pomysłu, ale nie każdy pomysł zawiera element innowacyjności. To jednak skala innowacyjności gospodarki decyduje w dzisiejszym świecie o miejscu danego kraju na globalnej mapie konkurencyjności. Dlatego KFK szuka przede wszystkim innowatorów" - podkreślił Daniel Kawoń.

Zaznaczył, że Fundusz nie wymaga od początkujących przedsiębiorców, aby od razu wykorzystywali epokowe, opatentowane wynalazki. Ich innowacyjność może dotyczyć także sfery technologii, czy na przykład marketingu.

Venture capital to inwestycje w przedsiębiorstwa na ich wczesnym etapie rozwoju, najczęściej poprzez wyspecjalizowane fundusze. Fundusze takie przystępują do firmy jako udziałowiec, dostarczają finansowania oraz wspierają przedsiębiorcę wiedzą menedżerską i doświadczeniem. Zwykle fundusze VC inwestują w projekty bardziej ryzykowne, ale jednocześnie innowacyjne, które miałyby problem ze znalezieniem tradycyjnego finansowania.

Kampania KFK jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Krajowy Fundusz Kapitałowy powołał 17 funduszy VC, które dysponują łączną kwotą 700 mln zł.

Maksymalnie fundusze angażują się do kwoty 1,5 mln EUR, w wyjątkowych sytuacjach - do 3 mln EUR.

KFK został utworzony w 2005 r. przez rząd polski w celu zwiększenia dostępności kapitału VC dla małych i średnich firm. 100% akcjonariuszem spółki jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.12.2014, 10:53
Źródło informacji Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii