Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Działając na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej (...) Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja o wstępnych wynikach pomiarów odwiertu poszukiwawczego Moftinu-1001 w Rumunii.
Serinus działa w Rumunii za pośrednictwem swojej spółki zależnej (100 proc. udziałów) Winstar Satu Mare SRL. Odwiert Moftinu-1001 został wykonany na obszarze bloku poszukiwawczego o powierzchni 765.000 akrów, określanego mianem koncesji Satu Mare, położonego w północno-zachodniej Rumunii. 60 proc. koncesji Satu Mare należy do Winstar Satu Mare SRL, która jest także jej operatorem, a 40 proc. należy do spółki zależnej KMG International, posiadającej szeroki i zróżnicowany portfel udziałów w rumuńskim sektorze energetycznym.
Moftinu-1001 osiągnął pod koniec listopada br. końcową głębokość 1.463 metrów, po przewierceniu się przez całą sekcję mioceńskich i plioceńskich piaskowców. Stanowią one odpowiedniki stref, do których dotarł wykonany przez Winstar Resources w 2012 r. odwiert Moftinu-1000, który odnotował 1,6 mln stóp sześciennych dziennie łącznego przepływu z dwu piaskowców. Pierwotnie głębokość końcową Moftinu-1001 planowano na 1.900 metrów, aby zbadać możliwości występowania gazu w premioceńskich strukturach (eocen i podłoże), jednak problemy mechaniczne, które wystąpiły na głębokości 1.463 metrów spowodowały, że wiercenie głębiej nie jest uzasadnione.
Pomiary wykazały trzy strefy pochodzące z okresu pliocenu/miocenu z gazem potencjalnie opłacalnym do wydobycia o łącznej miąższości 17 metrów, zalegającym na głębokości ok. 730-900 metrów. Piaskowce te charakteryzuje doskonała porowatość zawierająca się w przedziale od 24 proc. do 36 proc.
Odwiert natrafił także na trzy dodatkowe strefy na głębokości od 500 do 600 metrów, o łącznej grubości piaskowców wynoszącej 23 metry. Strefy te pokazują dobre własności złożowe, jednak wstępne dane nie są rozstrzygające w kwestii istnienia tam węglowodorów, więc będą potrzebne dalsze badania w celu potwierdzenia komercyjnego charakteru tych stref.
Odwiert Moftinu-1001 został orurowany, zaś jego uzbrajanie i testowanie rozpocznie się na początku lutego. Serinus przedłoży rumuńskim regulatorom do akceptacji program uzbrajania i testowania, a uzyskanie stosownej zgody spodziewane jest w styczniu.
Urządzenie wiertnicze przenoszone jest obecnie do lokalizacji Moftinu-1002bis, gdzie - według założeń - mają być wykonane do końca bieżącego miesiąca prace wiertnicze i orurowanie. O ile odwiert Moftinu-1002bis będzie udany zostanie także uzbrojony i przetestowany bezpośrednio po pracach przy Moftinu-1001.
Oba te odwierty wraz z niedawno pozyskanymi danymi z obszaru 180 km2 w ramach programu badań sejsmicznych 3D na obszarze Santau (w tym wykonanie odpowiednich dokumentów dla administracji państwowej), będą stanowiły wypełnienie wobec administracji państwowej i partnera minimalnych zobowiązań (Etapu 2) w zakresie prac na koncesji Satu Mare.
Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi abs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.12.2014, 14:37 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |