Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej (...) Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Serinus" lub "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja, że odwiert poszukiwawczy Makiejewskoje-22 ("M-22") osiągnął końcową głębokość 3.629 m i natrafił na gaz w sześciu strefach. Dwie z tych stref wydają się zawierać gaz opłacalny do wydobycia (ang. net pay), zaś pozostałe cztery charakteryzuje potencjał złożowy. W otworze poprowadzono rury okładzinowe i wykonano jego cementowanie, a KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"), będący operatorem odwiertu, obecnie prowadzi przygotowania do uzbrojenia, testów i podłączenia M-22.
Prace wiertnicze nad M-22 ruszyły w październiku ub. roku. Odwiert znajduje się w południowo-zachodniej części głównego uskoku, przebiegającego przez koncesje Makiejewskoje oraz Olgowskoje. Poniżej zaprezentowane są wyniki pomiarów sześciu perspektywicznych stref:
Podsumowanie pomiarów M-22
Strefa - Miąższość efektywna poziomu Net Pay (w metrach) / Średnia porowatość (%)
S6 - 12,0 / 9
S13a - 6,0 / 10
Strefa - Miąższość efektywna strefy Net Thickness (w metrach) / Średnia porowatość (%)
S5 - 4,0 / 6
S7 - 3,5 / 6
S13 - 8,5 / 8,5
S13b - 6,0 / 8,5
Strefy S6 oraz S13a zdają się być najbardziej obiecujące. Strefa S6 jest przemysłowo eksploatowana w odwiertach M-16, M-17 oraz O-15. Strefę S13a charakteryzuje najwyższa porowatość ze wszystkich sześciu stref i w trakcie prac wiertniczych odnotowano z niej przypływy gazu, jednak do tej pory nie była zbadana w ramach posiadanych przez Spółkę koncesji. Przeprowadzane jest obecnie orurowanie odwiertu do głębokości końcowej i przystąpiono do planowania programu testów dla obu stref.
Strefy S5, S7, S13b i S13 charakteryzuje potencjał złożowy. Wszystkie mają mniejszą miąższość niż strefy S6 i S13a, a strefy S13 i S13b posiadają wodę podścielającą, co powoduje, że do ewentualnego zagospodarowania będzie wymagane wykonanie wierceń kierunkowych. Strefy będą wymagały dodatkowych badań i analiz w celu zweryfikowania ich potencjału.
Oprócz zwiększenia produkcji i rezerw (pod warunkiem pozytywnych wyników testów), M-22 przynosi dwa ważne skutki dla programu prac poszukiwawczych i zagospodarowania na koncesjach Makiejewskoje i Olgowskoje:
- Pozwala oszacować potencjał gazowy południowo-zachodniej strony głównego zamykającego uskoku przebiegającego przez ten obszar. Spółka dokonała już wyboru dwóch lokalizacji udostępniających złoże, a po wprowadzeniu wyników M-22 do modelu geologicznego będzie określała dodatkowe cele poszukiwawcze.
- O ile wyniki testów będą pozytywne, to strefa S13a stanie się nowym poziomem eksploatacyjnym, z najgłębiej jak do tej pory odkrytymi komercyjnymi ilościami gazu. Może to rozszerzyć inwentarz perspektywicznych obiektów w ramach obu koncesji.
Po zakończeniu testów na początku lutego, zgodnie z założeniami Spółki, w ciągu kilku tygodni odwiert zostanie podłączony do linii przesyłowych. Wykonano je zawczasu, pod koniec w 2014 r., mając na uwadze program wierceń. Ostateczne podłączenie nastąpi po otrzymaniu stosownych pozwoleń wydawanych przez ukraińskich regulatorów.
Jednocześnie Kierownictwo Spółki informuje, że rząd ukraiński uchwalił zmiany do Ustawy Podatkowej Ukrainy, w tym m. in. wprowadził na stałe określone zmiany stawek opłat koncesyjnych (ang. royalty) dla produkcji węglowodorów. Zmiany te, o czym Spółka informowała, zostały wprowadzone 1 sierpnia 2014 r., jako środek tymczasowy. Odwierty eksploatujące formacje na głębokości 5.000 metrów lub płytsze podlegają obecnie stawkom opłat wynoszącym 55 proc. i 45 proc. odpowiednio dla gazu i ropy/cieczy. Odwierty prowadzące produkcję z formacji poniżej 5.000 metrów podlegają stawkom 28 proc. na gaz i 21 proc. na ropę/ciecze. Zmiany wprowadzają także 2 proc. podatek od sprzedaży gazu ziemnego. Ustawa z lipca 2014 r., która po raz pierwszy wprowadziła takie podwyższone stawki royalty, przewidywała także 55-proc. "obniżony współczynnik", który redukował efektywną stawkę do poziomu 30,25 proc. na okres dwóch lat dla nowych odwiertów. Nowe zmiany nie ustosunkowują się do okresu obowiązywania tej ulgi, nie jest więc jasne czy wygasł on wraz z pierwotnym aktem prawnym. Spółka będzie w trybie doraźnym występowała o wyjaśnienie tego i innych aspektów stosowania nowego rozporządzenia.
Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi abs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.01.2015, 13:41 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |