Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIR informuje:
Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak wzięła udział w uroczystości podpisania porozumień w sprawie systemu realizacji Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). W jego wdrażanie zaangażowane będą MPiPS, KPRM, MAiC, MEN, MS, MZ, PARP, Centrum Projektów Europejskich, NCBiR oraz 16 wojewódzkich urzędów pracy. W imieniu resortu porozumienia określające zasady współpracy MIiR z tymi instytucjami, podpisał wiceminister Paweł Orłowski.
Program Wiedza Edukacja Rozwój powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Będzie też wspierał innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach.
- Ten program jest dla nas niezwykle ważny. Środki Europejskiego Funduszu Społecznego z nowej perspektywy zainwestujemy w rozwój kapitału ludzkiego, wiedzy i edukacji. To jeden z warunków by nasza gospodarka stawała się bardziej konkurencyjna i innowacyjna, a Polacy bardziej kreatywni i przedsiębiorczy. W latach 2014-2020 to regiony będą zarządzały większością środków EFS, z RPO finansowane będą przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom. Natomiast z pomocą PO WER, realizowane będą reformy systemowe w obszarach takich jak zatrudnienie, przystosowanie przedsiębiorstw i pracowników do zmian w gospodarce, edukacja oraz zdrowie – powiedziała minister Wasiak.
W programie, oprócz środków Europejskiego Funduszu Społecznego (4,4 mld euro) dostępne będą także środki Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych (252,4 mln euro). Wsparcie programu będzie komplementarne do działań realizowanych na poziomie regionalnym. Całkowity budżet PO WER (wraz z szacowanym wkładem krajowym) wyniesie 5,43 mld euro.
Podpisane dokumenty określają zasady współpracy między Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju (Instytucją Zarządzającą) a poszczególnymi Instytucjami Pośredniczącymi przy realizacji PO WER 2014-2020 i stanowią jeden z podstawowych elementów systemu realizacji programu.
Do zadań Instytucji Pośredniczących należy przede wszystkim organizacja konkursów i wyłanianie projektów, zawieranie umów o dofinansowanie z beneficjentami, weryfikacja, zatwierdzanie i ewidencjonowanie wniosków o płatność sporządzanych przez beneficjentów, a także monitorowanie i sprawozdawczość z realizacji odpowiedniej osi priorytetowej.
W system realizacji Programu Wiedza Edukacja Rozwój zaangażowane będą zarówno instytucje centralne:
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
- Ministerstwo Edukacji Narodowej,
- Ministerstwo Sprawiedliwości,
- Ministerstwo Zdrowia,
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
- Centrum Projektów Europejskich,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
jak i regionalne, czyli 16 wojewódzkich urzędów pracy.
Podstawą prawną zawarcia porozumień jest art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. 2014 poz. 1146).
Program Wiedza Edukacja Rozwój został przyjęty przez Komisję Europejską 17 grudnia 2014 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.01.2015, 15:45 |
Źródło informacji | MIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |