Newsletter

SERINUS ENERGY INC. W odwiercie Moftinu-1002bis w Rumunii natrafiono na węglowodory w siedmiu strefach

15.01.2015, 12:16aktualizacja: 15.01.2015, 12:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 2/2015

Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywane są wstępne wyniki z odwiertu poszukiwawczego Moftinu-1002bis w Rumunii.

Moftinu-1002bis położony jest w obrębie koncesji Satu Mare ("Satu Mare") w północno-zachodniej Rumunii i jest kolejnym z dwóch odwiertów wykonywanych na tej koncesji. w ramach programu wierceń z 2014 r. Prace wiertnicze rozpoczęto na początku grudnia ub. r., zaś 27 grudnia odwiert osiągnął głębokość końcową 2.083 metrów. Pomiary wykonane na nieorurowanym odcinku otworu, zapis parametrów płuczki i/lub próbki okruchowe wskazują na zaleganie w ramach siedmiu piaskowców z kenozoiku skały o łącznej miąższości 90,5 metra, nasyconej węglowodorami oraz 22-metrowej warstwy potencjalnie nadającej się do wydobycia.

Strefy w Moftinu-1002bis - podsumowanie

Dane podano w następującej kolejności:

Strefa: Strop strefy / Potencjalna wysokość brutto kolumny węglowodorów / Warstwa potencjalnie nadająca się do wydobycia / Porowatość

G: 1368,5m / 10,5m / 2m / 9 %

F: 1382,0m / 19m / 7m / 9 %

E: 1424,0m / 4m / 1m / 12 %

D: 1601,5m / 23,5m / * / *

C: 1641,0m / 12m / 4m / 9 %

B: 1665,0m / 7m / 1*m / 9 - 12* %

A: 1687,5m / 14,5m / 7*m / 9 - 12* %

Razem:

Potencjalna wysokość brutto kolumny węglowodorów: 90,5m

Warstwa potencjalnie nadająca się do wydobycia: 22 m

*) Wstępne oszacowania petrofizyczne lub dane jeszcze nie dostępne ze względu na niedostateczne dane z profilowania elektrycznego

Możliwe do pozyskania profilowania elektrycznego były jedynie trzy niższe strefy, co wynikało z licznych problemów ze stabilizacją otworu, skutkujących obsypami i rozmyciem ścian otworu. Warstwa potencjalnie nadająca się do wydobycia została zidentyfikowana głównie na podstawie postępu wiercenia (ang. strip logs), zapisu parametrów płuczki i obserwacji fluorescencji. Niestabilność otworu wiertniczego wydaje się być spowodowana wzrastającymi naprężeniami w szczytowej partii struktury.

Kolumna rur traconych została zapuszczona i zacementowana na głębokości 1.742 metrów, a Serinus obecnie przedkłada rumuńskim regulatorom do akceptacji program uzbrajania i testów. Uzyskanie zgody spodziewane jest w początkach lutego.

Uzbrajanie i testy zarówno Moftinu-1002bis, jak i wykonanego wcześniej Moftinu-1001 rozpoczną się w połowie lutego i powinny - jak to się zakłada - zakończyć się na początku marca. Oba odwierty wraz z przeprowadzonym pod koniec 2014 r. na obszarze Santau programem badań sejsmicznych 3D, obejmującym 180 km2, i wraz z przygotowanymi odpowiednimi dokumentami dla administracji państwowej będą stanowiły wypełnienie minimalnych zobowiązań Etapu 2 w zakresie prac na koncesji Satu Mare w stosunku do administracji państwowej i partnera.

Jeżeli wyniki testów odwiertu Moftinu-1002bis i Moftinu-1001 będą udane, to Spółka liczy na to, że będzie to jej pierwsze komercyjne zagospodarowanie w Rumunii. Spółka przewiduje także zwiększenie inwentarza obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń na Satu Mare w miarę postępu tegorocznych prac związanych z przetwarzaniem i interpretacją niedawno pozyskanych danych z badań sejsmicznych 3D na Santau.

Satu Mare to blok poszukiwawczy o powierzchni 765.000 akrów, znajdujący się w północno-zachodniej Rumunii. Właścicielem 60 proc. bloku i jego operatorem jest Winstar Satu Mare SRL - spółka całkowicie zależna Serinus (100 proc. udziału). Pozostałe 40 proc. przypada spółce zależnej należącej do KMG International, posiadającej szeroki i zróżnicowany portfel udziałów w rumuńskim sektorze energetycznym.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.01.2015, 12:16
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ