Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wartość rosyjskiej waluty wobec dolara spadła w 2014 roku o 40 procent w związku ze spadkiem cen ropy naftowej, która jest podstawą rosyjskiego eksportu, a także w wyniku sankcji państw zachodnich nałożonych na Rosję z powodu jej działań na Ukrainie. Szczyt niestabilności rubla, jak pisze TASS, przypadł na środek grudnia.
"Będziemy przeżywać też okres umocnienia się rubla i obecnie należy przywyknąć, że nie będzie takiego stabilnego kursu jak dawniej. Będzie się umacniał i będzie słabł. To normalny proces" - powiedział Szuwałow.
Oświadczył, że rząd będzie wyjaśniać społeczeństwu, że nie warto jest chronić oszczędności lub brać kredytów w taki sposób, by powstawała zależność od kursu wymiany walut. "Jeśli mieszkacie w Rosji, wydajecie pieniądze w rublach, nigdy nie należy wiązać się z kursem wymiany" - powiedział cytowany przez TASS Szuwałow.
Oświadczył, że przejście do trybu płynnego kursu wymiany rubla było ważną reformą strukturalną, która pozwala Rosji zachować rezerwy złota i walut.
Zdaniem Szuwałowa należało zrobić to wcześniej.
"Oczywiście trzeba było taką decyzję podjąć wcześniej, może należało wykorzystać do tego czas dewaluacji w roku 2009" - powiedział Szuwałow. Zastrzegł jednak zaraz, że to wówczas trzeba by było przeżyć gwałtowne wahania kursu i niebezpiecznie było to robić.
Wicepremier zapewnił też, że rosyjski system bankowy i wkłady ludności są chronione przed kryzysem gospodarczym, częściowo - jak powiedział - wywołanym naciskami z zewnątrz i sankcjami. (PAP)
mmp/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.02.2015, 20:20 |
Źródło informacji | TASS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |