Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
„Cieszę się, że przybyłe osoby, po przeżyciu bardzo trudnego czasu są teraz w swoim bezpiecznym domu, jakim jest Polska” – zaznaczyła szefowa rządu. „To są Polacy, którzy mieszkali na Ukrainie, mieli obywatelstwo ukraińskie, ale są pochodzenia polskiego” – wyjaśniła Ewa Kopacz.
Osoby przybyłe ze wschodniej Ukrainy zostały zakwaterowane w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim, w Łańsku i Rybakach. Premier podkreśliła, że dzieci przebywające w ośrodkach chodzą do polskich szkół, a dorośli korzystają z kursów nauki języka polskiego.
Bardzo szybko załatwiane są także sprawy związane z uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały. „Z grupy 184 przebywających w ośrodkach taki dokument ma już 115 osób.” – zaznaczyła Ewa Kopacz. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje przybyłe osoby z obywatelami Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza, że można legalnie mieszkać i pracować w Polsce.
Szefowa rządu powiedziała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi bank ofert pomocy, do którego można przekazywać propozycje zatrudnienia. „Jest już ok. 100 takich ofert” – zaznaczyła premier. Jak dodała, dzięki zaangażowaniu polskich samorządów osoby przybyłe z Ukrainy prawdopodobnie dostaną także oferty związane z zamieszkaniem.
"Ewakuowani byli bardzo wzruszeni każdą wizytą, która tu miała miejsce ze strony kogokolwiek, czy to byli ministrowie, samorządowcy, czy artyści. Oni za każdym razem mówią, że o nich nie zapomniano, że czują się naprawdę serdecznie i dobrze przyjęci” – zaznaczyła premier.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.02.2015, 15:42 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |