Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami,
- projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania.
Rada Ministrów zaakceptowała zalecenia dotyczące praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r.
* * *
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.
Na podstawie znowelizowanej ustawy prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozpocznie publikację kwartalnych wskaźników zmian cen nieruchomości. Będą one ogłaszane odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą.
Nowe rozwiązania poprawią efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym przez dostarczanie wiarygodnej informacji o dynamice zmian cen nieruchomości. W konsekwencji waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana ma być na podstawie wskaźników zmian cen nieruchomości, tj. powiązana będzie bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji, jak ma to miejsce obecnie. Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania kondycji rynku nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku na podejmowanie decyzji gospodarczych w oparciu o wiarygodne informacje.
Ponadto zmiany dotyczą wyciągów z opinii o wartości nieruchomości (operatów szacunkowych), które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości (starostwa powiatowe). Wyciągi z operatów szacunkowych mają być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie są to 3 miesiące) według określonego wzoru. Zmiany te powinny przyczynić się do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku nieruchomości, a w konsekwencji mają służyć wszystkim jego uczestnikom.
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 90 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
* * *
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.
Od 2014 r. rząd realizuje program „Mieszkanie dla młodych”, który zastąpił program „Rodzina na swoim”. Program wspiera młodych w nabyciu pierwszego mieszkania finansowanego kredytem z dopłatą do wkładu własnego. Od początku jego funkcjonowania do 20 lutego 2015 r. udzielono 16 242 kredytów objętych dofinansowaniem wkładu własnego na 372,4 mln zł, z czego wypłacono 251,8 mln zł. Po przeanalizowaniu efektów programu zdecydowano, że wymaga on zmian, tak aby zaczął lepiej spełniał swój podstawy cel – większej dostępności mieszkań dla rodzin wielodzietnych.
Główne zmiany:
- zwiększenie w programie udziału osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania
Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.
- dodatkowe zwiększenie powierzchni mieszkaniowej od której byłaby liczona wysokość wsparcia dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci
Przewidziano zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc.).
- ustalenie wyższych parametrów procentowych wyznaczających wysokość dofinansowania wkładu własnego dla rodzin i osób mających więcej niż jedno dziecko
Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (obecnie jest 15 proc.), natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wyniosłaby 30 proc. (obecnie jest 15 proc.). Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.
- rezygnacja z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego
Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.
- zwiększenie w programie udziału osób nie mających zdolności kredytowej
Obecnie, jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie.
Zmiany zakładają zniesienie zamkniętego katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu w charakterze „dodatkowego kredytobiorcy”. Kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby. Jednak możliwość przystąpienia do umowy kredytu dodatkowych osób, wraz z beneficjentem programu, będzie mogła dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy bank stwierdzi, że nabywca nie ma zdolności kredytowej.
- dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko w wyniku budowy obiektu budowlanego.
Rozwiązanie to umożliwi objęcie programem przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.
- sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu.
Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu – w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. Taka spłata sugeruje, że wsparcie trafiło do osoby, która go nie potrzebowała. Nowe rozwiązanie ma wyeliminować przypadki, kiedy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu.
Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
* * *
Rada Ministrów przyjęła zalecenia dotyczące praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r., przedłożone przez Szefa Służby Cywilnej.
Dokument stanowi podstawę organizowania praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej i instytucjach im podległych lub przez nie nadzorowanych. Organizację praktyk dla studentów w urzędach administracji publicznej w celu zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego premier Ewa Kopacz zapowiedziała w exposé.
Praktyki są szansą na zdobycie przez młodych ludzi pierwszego doświadczenia zawodowego oraz kompetencji i umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Uczestnicy praktyk będą mogli nauczyć się np.: planowania, efektywnej komunikacji, pracy zespołowej i obsługi urządzeń biurowych. Takie doświadczenia pomogą im w dobrym starcie na rynku pracy.
Zgodnie z dokumentem, w administracji rządowej oraz jednostkach jej podległych i nadzorowanych na każdych 20 zatrudnionych pracowników powinno być zgłoszone co najmniej jedno miejsce praktyk studenckich w roku kalendarzowym. Małe urzędy, czyli zatrudniające mniej niż 20 pracowników, będą same decydować o organizacji praktyk. Większość praktyk studenckich trwa 3 miesiące.
Dokument nie dotyczy instytucji, w których byłyby wymagane od studentów specjalne uprawnienia. Chodzi o Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Wywiadu Wojskowego, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, jednostki wojskowe, Żandarmerię Wojskową, wojskowe komendy uzupełnień, Policję oraz Straż Pożarną.
Do 30 marca br. członkowie rządu będą musieli przekazać szefowi służby cywilnej informację o zaplanowanej liczbie miejsc praktyk studenckich w 2015 r. Jednocześnie do końca stycznia 2016 r. członkowie Rady Ministrów przekażą szefowi służby cywilnej zbiorczą informację o liczbie praktyk studenckich zorganizowanych w 2015 r.
Na stronie BIP Kancelarii Premiera publikowane będą materiały informacyjne dotyczące zasad odbywania praktyk studenckich, skierowane do urzędów i jednostek organizujących praktyki oraz uczelni i studentów.
Przyjęto, że minister pracy i polityki społecznej wykona i udostępni na stronie internetowej praca.gov.pl podmiotom udzielającym praktyk nową usługę elektroniczną umożliwiającą rejestrację zgłoszeń praktyk studenckich w Centralnej Bazie Ofert Pracy (CBOP).
W roku akademickim 2013/2014 w 438 szkołach wyższych kształciło się 1 549,9 tys. studentów. Zdecydowana większość z nich korzystała z praktyk organizowanych przez administrację samorządową, co przeważnie było powodowane bliskością miejsca zamieszkania i nauki. Jednak z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że 69 uczelni publicznych i 40 niepublicznych było zainteresowanych skierowaniem studentów na praktyki w urzędach administracji rządowej.
Przyjęte zalecenia wpisują się w cele określone w Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego oraz uwzględniają Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego i Ramy jakości w zakresie prowadzenia praktyk studenckich w administracji rządowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.03.2015, 16:00 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |