Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Premier Ewa Kopacz spotka się w najbliższych dniach w Warszawie z premierem Francji, prezydentem Rumunii oraz premierem Szwecji. Tematem rozmów poprzedzających rozpoczynające się 19 marca posiedzenie Rady Europejskiej będą m.in. kwestie związane z unią energetyczną oraz bieżąca sytuacja na Ukrainie. Planowane są także rozmowy telefoniczne z partnerami z UE.
- Wizyta premiera Francji
W czwartek, 12 marca premier Ewa Kopacz spotka się z premierem Francji Manuelem Vallsem. Głównym celem spotkania szefów rządów jest omówienie europejskiej agendy gospodarczej m.in. kwestii unii energetycznej i polityki klimatycznej oraz nadanie nowych impulsów dwustronnej współpracy gospodarczej. Tematem rozmów będą także relacje UE z Ukrainą i Rosją oraz kwestie bezpieczeństwa.
- Wizyta prezydenta Rumunii
W piątek, 13 marca premier Ewa Kopacz spotka się z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem.
Najważniejszym tematem rozmów będzie współpraca polsko-rumuńska oraz współdziałanie w ramach NATO i UE. Premier Ewa Kopacz oraz prezydent Klaus Iohannis poruszą także kwestie związane z polityką wschodnią, w szczególności konflikt rosyjsko-ukraiński oraz sytuację w Mołdawii. Omawiana będzie również tematyka unii energetycznej.
- Wizyta premiera Szwecji
W poniedziałek, 16 marca premier Ewa Kopacz spotka się z premierem Szwecji Stefanem L?fvenem.
Wśród tematów rozmów znajdą się: współpraca w obszarach strategicznych, polityka wschodnia, bieżące kwestie z zakresu polityk unijnych, m.in. unia energetyczna i polityka klimatyczna oraz wzrost gospodarczy i rynek pracy. Omawiane będą także m.in. zagadnienia związane z rynkiem wewnętrznym UE oraz umową UE-USA.
Przyjęcie przez Komisję Europejską strategii utworzenia unii energetycznej
Pod koniec lutego Komisja Europejska przyjęła strategię utworzenia unii energetycznej, która ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. Propozycja Komisji odzwierciedla zdecydowaną większość polskich postulatów. W przyjętej strategii wyliczono konkretne działania, które zostaną podjęte w najbliższych latach. Obejmują one m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i dróg przesyłu, opracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, a także zmianę zasad dotyczących zawierania przez kraje UE umów z dostawcami energii, tak by KE kontrolowała je jeszcze przed podpisaniem. Chodzi także o zwiększenie przejrzystości kontraktów komercyjnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.03.2015, 17:09 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |