Newsletter

Według spółki Jereh wykorzystanie CO2 do intensyfikacji wydobycia ropy naftowej będzie nowym trendem w ekologicznej eksploatacji złóż

18.03.2015, 15:04aktualizacja: 18.03.2015, 15:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa Jereh nakłania do zwrócenia większej uwagi na technologię intensyfikacji wydobycia z wykorzystaniem CO2.

YANTAI, Chiny, 18 marca 2015 r. /PRNewswire/ - Grupa Jereh nakłania do zwrócenia większej uwagi na technologię intensyfikacji wydobycia z wykorzystaniem CO2 (dwutlenku węgla), którą uważa za nowy trend w ekologicznej eksploatacji pól naftowych, w kontekście ochrony środowiska i wydobycia o wysokim poziomie wydajności.

Zdjęcie - http://photos.prnewswire.com/prnh/20150318/182878

W 2014 r. w prowincji Jilin (Chiny) spółka Jereh przeprowadziła proces szczelinowania dwutlenkiem węgla w celu zwiększenia poziomu wydobycia na tym terenie. Dokonano wtłoczenia ok. 440 tys. litrów płynnego CO2 i ok. 10,48 tys. litrów tzw. proppantu pod roboczym ciśnieniem 9425 psi. Była to największa w Chinach operacja szczelinowania dwutlenkiem węgla.

"Ta uwieńczona sukcesem operacja umacnia zaufanie, jakie pokładamy w technologii szczelinowania dwutlenkiem węgla - powiedział Cui Rizhe, główny inżynier należącego do Jereh centrum badawczo-rozwojowego. - Obecnie cała branża boryka się z problemami, takimi jak ograniczone zasoby wodne, zanieczyszczenie zbiorników czy zmniejszone wydobycie z odwiertów. Wszystkie te kwestie każą nam zastanowić się nad możliwością przejścia na rozwiązanie, które byłoby bardziej przyjazne dla środowiska. Zrozumiałe więc, że branża może oprzeć swój rozwój na intensyfikacji wydobycia przy pomocy dwutlenku węgla, zwłaszcza na europejskim i amerykańskim rynku wydobycia gazu łupkowego".

Szczelinowanie dwutlenkiem węgla charakteryzuje się przede wszystkim istotnymi korzyściami z punktu widzenia środowiska. "Korzystając z konwencjonalnych rozwiązań potrzebowalibyśmy co najmniej 100 000 baryłek (ok. 16 mln litrów) wody tylko do jednej operacji szczelinowania hydraulicznego. Z wody można jednak całkowicie zrezygnować i zastąpić ją dwutlenkiem węgla - powiedział Cui. - Ponadto energia uzyskana z gazyfikacji CO2 pomaga usunąć wszelkie pozostałości cieczy w formacji. Po odparowaniu i ulotnieniu się ze zbiornika CO2 nie pozostawia żadnych śladów w postaci cieczy czy chemicznych uszkodzeń formacji".

Poza tym szczelinowanie dwutlenkiem węgla ma wyjątkowe zalety, jeśli chodzi o intensyfikację wydobycia. Zazwyczaj procedurę tę uznaje się za bardzo kosztowną. Jednak przy wykorzystaniu CO2 poziom intensyfikacji wydobycia rośnie pięcio- a nawet sześciokrotnie w porównaniu ze szczelinowaniem hydraulicznym i jest czterokrotnie większy niż przy użyciu spienionego azotu. Dwutlenek węgla lepiej sprawdza się w eksploatacji złóż łupkowych, gdyż ma korzystniejszy od metanu potencjał adsorpcyjny względem łupków i w tego typu formacjach może zastąpić CH4. "Wysoki poziom wydobycia zapewnia istotną przewagę ekonomiczną. Jesteśmy przekonani, że szczelinowanie dwutlenkiem węgla odegra w przyszłości kluczową rolę w komercyjnym wykorzystaniu złóż łupków" - powiedział Cui.

"Od dziesięciu lat Jereh nieprzerwanie prowadzi badania i pracuje nad rozwojem technologii szczelinowania dwutlenkiem węgla. Opanowując do perfekcji czołową technologię intensyfikacji wydobycia dwutlenkiem węgla z wykorzystaniem własnej, zintegrowanej oferty sprzętowej, Jereh w pełni angażuje się w rewolucję w technologiach przemysłowych" - powiedział Cui.

Jereh

Jereh Group to międzynarodowa spółka specjalizująca się w produkcji sprzętu do wydobycia ropy naftowej i gazu, inżynierii gazowo-naftowej i budownictwie oraz usługach z zakresu technologii wykorzystywanych na polach naftowych. Jereh obsługuje klientów w przeszło 60 krajach, korzystając z rozwiniętego zaplecza badawczo-rozwojowego, wysokiej klasy zakładów produkcyjnych i globalnej sieci sprzedaży.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.jereh.com

Źródło: Jereh Oilfield Services Group

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2015, 15:04
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ