Newsletter

Zdrowie i styl życia

6. PZU Bieg po Nowe Życie - znani i mniej znani wsparli transplantologię

23.03.2015, 13:20aktualizacja: 23.03.2015, 13:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bracia Golec
Bracia Golec
Ponad 150 postaci znanych z telewizji, radia, kina, sal koncertowych i aren sportowych promowało ideę transplantologii, wspólnie z osobami po przeszczepach rywalizując w 6. PZU Biegu po Nowe Życie. Zmagania odbyły się w sobotę 21 marca w beskidzkim kurorcie - Wiśle.

„To największa w Polsce społeczna inicjatywa promująca transplantację organów. Nieprzypadkowo odbyła się ona w pierwszym dniu wiosny - to symbol początku nowego życia; promujemy również zdrowy styl życia” - podkreślił dyrektor organizacyjny 6. PZU Bieg po Nowe Życie Arkadiusz Pilarz.

Pomysłodawca imprezy i ambasador 6. PZU Biegu po Nowe Życie, były pięściarz Przemysław Saleta, kilka lat temu ofiarował nerkę swej córce Nicole. „Z mojego punktu widzenia jest zaszczytem, że mogłem podzielić się sobą z osobą, którą kocham. Tego nie da się wyrazić słowami” - podkreślił.

Były sportowiec po doświadczeniach rodzinnych zdecydował się wpierać transplantacje. „Pięć lat temu pomyślałem, że to temat tabu. Uznałem, że warto w lekki sposób, poprzez sport, o tym porozmawiać i pokazać ludziom, że po przeszczepie, niezależnie od tego, czy jest się dawcą, czy biorcą, można żyć aktywnie” - dodał.

Zdaniem dziennikarza i prezentera Michała Olszańskiego ważne jest konsekwentne ukazywanie pozytywnych aspektów transplantologii. „Dziś można przeszczepiać wiele organów ratując ludziom życie” - mówił.

Podobnego zdania jest aktor Jacek Kawalec. „Każdy z nas może pomóc innemu człowiekowi dając cząstkę siebie. Od kilku miesięcy jestem zarejestrowanym potencjalnym dawcą szpiku. Może się zdarzyć, że będę mógł komuś pomóc. A może ktoś pomoże mnie?” - powiedział.

Zdaniem katowiczanina Tomasza Klosa, któremu przeszczepiono nerkę, takie imprezy zwiększają świadomość Polaków w dziedzinie przeszczepów. „Pokazują też, że można żyć aktywnie po transplantacji” - dodał.

Uczestnicy imprezy promującej transplantacje spotykają się dwa razy w roku, w Wiśle i Warszawie. „Celowo nie mówię o edycji letniej i zimowej, bowiem w zeszłym roku z powodu braku śniegu w Wiśle zamieniliśmy bieg narciarski na marsz nordic walking. Tak się to spodobało, że zostajemy przy tej formie rekreacji - prostej i dla każdego” - wyjaśnił dyrektor imprezy Arkadiusz Pilarz.

1200-metrowa trasa 6. PZU Biegu po Nowe Życie przebiegała urokliwymi alejkami parku Stanisława Kopczyńskiego, rozciągającego się wzdłuż rzeki Wisły, której źródła wypływają z okolicznych gór, oraz promenadą „perły Beskidu”.

W każdej z blisko 60 trzyosobowych sztafet znalazło się miejsce dla gwiazdy małego i dużego ekranu, sportowca lub popularnego dziennikarza. Towarzyszyli im przedstawiciele partnerów i mediów oraz sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Po Wiśle maszerowali m.in. aktorzy Barbara Kurdej-Szatan, Małgorzata Potocka, Joanna Jabłczyńska, Olga Borys, Izabela Trojanowska, Bartosz Obuchowicz, Marek Włodarczyk, sportowcy Przemysław Saleta, Piotr Gruszka, Artur Siódmiak, Mariusz Czerkawski i Piotr Świerczewski, muzycy Łukasz i Paweł Golcowie oraz Piotr Kupicha, dziennikarze Marta Kuligowska, Jerzy Mielewski, prezenterka Odeta Moro, kabareciarz Mariusz Kałamaga, a także fotomodelka Natalia Siwiec.

Fragment trasy pokonały także największe gwiazdy 6. PZU Biegu po Nowe Życie: maluchy, którym w wieku niemowlęcym przeszczepiono wątrobę. Aneta Krawczyk z Warszawy, mama 6-letniego Olka, podkreśliła, że ich udział ma zwrócić uwagę, że transplantacje dotyczą też najmłodszych. „Ratują im życie. Pokazujemy, że dzieci po transplantacji są radosne i zdrowe. Owszem, zdarzają się wizyty w szpitalach, ale pomiędzy nimi chcemy fajnie żyć” - mówiła.

Choć wynik rywalizacji 6. PZU Biegu po Nowe Życie nie był najważniejszy, warto odnotować, że zwyciężyła sztafeta Hotelu Gołębiewski prowadzona przez Barbarę Kurdej-Szatan z Piotrem Hołubowskim i Marcinem Bosiem w składzie, przed sztafetą firmy Ustronianka, której liderem był piłkarz Piotr Świerczewski maszerując wspólnie z Marianem Warchołem i Kamilem Szewczykiem. Na trzecim stopniu podium uplasowała się kolejna sztafeta Hotelu Gołębiewski w składzie: Mister Polski Rafał Maślak, Małgorzata Szymkowiak i Marta Sztajnert.

Start i meta znajdowały się na plac Hoffa w centrum miasta. Obok nich powstała strefa zdrowia PZU, w której każdy mógł bezpłatnie skorzystać z konsultacji kardiologicznych, wykonać EKG, sprawdzić poziom cukru we krwi i zbadać poziom cholesterolu. W strefie PZU Podziel się kilometrem wiele osób sprawdziło się na profesjonalnej bieżni. Za każdy wybiegany kilometr PZU przeznaczy 20 zł na cel charytatywny.

Tuż po ceremonii wręczenia pucharów najlepszym sztafetom ambasador Biegu Przemysław Saleta odsłonił swą tablicę w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu, a całość zakończył koncert Szymona Wydry i zespołu Carpe Diem.

W piątek wręczono po raz pierwszy statuetki Drugiego Życia – nagrody dla osób oraz instytucji promujących polską transplantację. „Osobowością polskiej transplantacji” został prof. Andrzej Chmura, a za wspieranie idei uhonorowano aktorów Marcina i Rafała Mroczków oraz dziennikarza Jerzego Mielewski. W kategorii „Media Biegu po Nowe Życie” laur przypadł stacji TVP Info, a w dziedzinie „Sportu po Transplantacji” wyróżniony został Jan Stępniak. Statuetka „Partnera Biegu po Nowe Życie” przypadła Hotelowi Gołębiewski.

6. PZU Biegowi po Nowe Życie patronowała małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Zaangażowanie Grupy PZU w inicjatywy biegowe jest jednym z kluczowych środków promocji aktywnego trybu życia oraz profilaktyki zdrowotnej wśród Polaków. Od 2013 r. Grupa PZU jest strategicznym partnerem kilkudziesięciu wydarzeń sportowych. Wspiera też inicjatywy zachęcające do całorocznej aktywności fizycznej oraz projekty charytatywne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.03.2015, 13:20
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii