Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Znamy laureatów FameLab Poland 2015!
Zwyciężył dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego z prezentacją pt. "Genu nie wydłubiesz, czyli żony - intrygantki". Nagrodę Specjalną ministra nauki i szkolnictwa wyższego otrzymał dr Rafał Mostowy z Imperial College London.
W finałowym pojedynku, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zmierzyło się dziesięciu młodych popularyzatorów nauki. Każdy miał zaledwie trzy minuty na to, by w sposób ciekawy i niebanalny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych.
Decyzją jury, któremu przewodniczył profesor Marek Abramowicz, zdobywcą pierwszego miejsca został dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwycięzca IV edycji FameLabu przybliżył warszawskiej publiczności dlaczego ptasie żony zdradzają swoich wybranków. W nagrodę otrzymał 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.
Zobacz wystąpienie dr Szymona Drobniaka podczas finału FameLab » https://www.youtube.com/watch?v=oZIvejmSr4U&feature=youtu.be
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od początku patronuje konkursowi FameLab. W tegorocznej czwartej już edycji konkursu ufundowaliśmy nagrodę specjalną - wyjazd na wybraną międzynarodową konferencję naukową. W tym roku otrzymał ją dr Rafał Mostowy z Imperial College London. Młody naukowiec szuka kombinacji genów, zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian pneumokoków, co w przyszłości poprawi skuteczność szczepionek przeciwko tym bakteriom.
Drugie miejsce na podium zajęła doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Klemba. W swoim wystąpieniu mówiła o roli wielbłądów, które przyczyniły się do odnalezienia nanoprzeciwciałach, dzięki którym można m.in. skuteczniej walczyć z niektórymi rodzajami nowotworów. Dr Klemba otrzymała również nagrodę od firmy BASF Polska, która sfinansuje jej pobyt w swojej siedzibie w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny. Nagrody BASF otrzymali także: doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego Alicja Wolny oraz Jakub Bochiński - doktorant The Open University, Milton Keynes.
Zobacz wystąpienie Aleksandry Klemby — II miejsce w finale konkursu FameLab Poland 2015 » https://www.youtube.com/watch?v=2nKnhhNbFGU&feature=youtu.be
Laureatem trzeciego miejsca tegorocznej edycji FameLabu została dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej. W swoim wystąpieniu mówiła w jaki sposób mikrobiolodzy identyfikują nowe rodzaje bakterii. Została również laureatką Nagrody Publiczności.
Zobacz wystąpienie Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej — III miejsce w finale konkursu FameLab Poland 2015 » https://www.youtube.com/watch?v=Z60SDC16l0M&feature=youtu.be
* * *
Konkurs FameLab narodził się w Wielkiej Brytanii w 2005 r. podczas festiwalu naukowego w Cheltenham. Jest skierowany do studentów, doktorantów i pracowników naukowych związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi.
Polską edycję konkursu FameLab organizuje Centrum Nauki Kopernik we współpracy z British Council.
DZIENNIKARZY ZAINTERESOWANYCH ROZMOWĄ Z LAUREATAMI FAMELAB 2015 PROSIMY O KONTAKT Z PANIĄ PAULINĄ BUTLEWSKĄ 792 830 518
lub na adres mailowy paulina.butlewska@kopernik.org.pl
Fotorelacja na: https://www.facebook.com/FameLabPoland?fref=photo
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 17:23 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |