Newsletter

Sąd: sprawy gospodarcze coraz częściej trafiają do mediacji

09.05.2015, 21:19aktualizacja: 09.05.2015, 21:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sprawy gospodarcze coraz częściej trafiają do mediacji; w wielu z nich zawarto ugody - poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie. Z danych MS wynika, że przez 5 lat liczba spraw przekazanych do mediacji w sądach okręgowych wzrosła sześciokrotnie.

Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów w ramach negocjacji prowadzonych przez strony przy wsparciu neutralnego mediatora. Na mocy Kodeksu postępowania cywilnego sąd może skierować sprawę do mediacji. W przypadku zawarcia ugody jest ona zatwierdzana przez sąd i może stanowić tytuł wykonawczy, na podstawie którego prowadzi się egzekucję, jeżeli dłużnik z ugody się nie wywiąże.

"W związku z odległymi terminami rozpraw, sędziowie coraz chętniej korzystają z możliwości kierowania spraw do mediacji. Tylko w pierwszym kwartale 2015 r. do mediacji skierowano 279 spraw z pionu gospodarczego SO w Warszawie. Połowa spraw, w których strony zdecydowały się podjąć mediację, zakończyła się zawarciem ugody mediacyjnej" - poinformowała sędzia Monika Pawłowska z warszawskiego sądu okręgowego.

Z kolei w zeszłym roku z pionu gospodarczego warszawskiego SO skierowano do mediacji łącznie 771 spraw.

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje dużą część spraw gospodarczych spośród tych, które wpływają do polskich sądów. "W 2014 r. do wydziałów gospodarczych sądu wpłynęły 8 tys. 472 sprawy. Jest to niemal jedna czwarta całego wpływu spraw gospodarczych do sądów okręgowych w Polsce" - zaznaczyła sędzia Pawłowska.

Ze statystyk resortu sprawiedliwości wynika, że w 2010 r. na podstawie postanowień sądów okręgowych w sprawach gospodarczych strony zostały skierowane do mediacji w 192 sprawach, zaś w 2014 r. już w 1 tys. 262 sprawach. Z kolei w odniesieniu do sądów rejonowych w 2010 r. strony skierowano do mediacji w 656 sprawach, zaś w zeszłym roku już w 1 tys. 834 sprawach. (PAP)

mja/ itm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2015, 21:19
Źródło informacji PAP Legislacja
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ