Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wzięła dziś udział w uroczystym wręczeniu kluczy do mieszkania rodzinie Młodnickich. Małżeństwo z trójką małych dzieci zamieszka w Nowym Sączu. Mieszkanie zostało przekazane przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a pracę zaoferowały władze miasta.
Państwo Andrzej i Wiktoria Młodniccy wraz z trójką dzieci (Bogdanem – 7 lat, Mikołajem – 6 lat i Weroniką – 3 lata) przylecieli do Polski w połowie stycznia w ramach akcji ewakuacyjnej osób polskiego pochodzenie z terenów objętych działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie.
Pomoc ze strony Fundacji „Mimo Wszystko” i władz Nowego Sącza
Dzieci Państwa Młodnickich jako pierwsze spośród ewakuowanych osób otrzymały decyzje wojewody warmińsko-mazurskiego o przyznaniu zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych.
Przez niemal 6 miesięcy rodzina Młodnickich mieszkała w ośrodku Caritasu w Rybakach. Dzieci chodziły do przedszkola i szkoły, a rodzice doskonalili język polski na specjalnym trzymiesięcznym kursie.
Teraz nadszedł czas na rozpoczęcie samodzielnego życia w Polsce. Dziś rodzina wyprowadziła się z ośrodka w Rybakach i przyjechała do Nowego Sącza. Państwo Młodniccy będą mieszkali w 3-pokojowym mieszkaniu udostępnionym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Dzięki pomocy władz miasta Pan Andrzej otrzyma pracę w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
W uroczystym przekazaniu kluczy do mieszkania wzięła udział szefowa MSW Teresa Piotrowska, prezes fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
Ponad 100 osób już opuściło ośrodki
W ośrodkach - Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku – zaraz po ewakuacji z Donbasu, zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich było około 50 dzieci. Do Polski przyleciało 178 osób. Ale w ośrodkach przebywało ponad 190 osób (kilka osób dojechało w ramach „łączenia rodzin”).
Szefowa MSW Teresa Piotrowska w ubiegły piątek spotkała się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w styczniu przyjechały do Polski. Dotychczas ośrodki w Łańsku i Rybakach opuściło w sumie ponad 100 osób (tylko dziś wyjechało 9 rodzin). Rodziny zamieszkały m.in. we Wrocławiu, Koszalinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lubaniu, Sopocie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Warszawie i Katowicach.
Rodziny, które już opuściły ośrodki, zamieszkały głównie w lokalach zaproponowanych przez władze miejskie i w mieszkaniach wynajmowanych. Osoby te podjęły zatrudnienie m.in. w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, Uczelni Łazarskiego, laboratorium miejskim, a także w prywatnych firmach zajmujących się produkcją m.in. instalacji grzewczych i sanitarnych.
Pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki
Przypomnijmy, że MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. W ramach banku ofert swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały 23 samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne.
W związku z tym, że dzieci zakończyły już rok szkolny, pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce. Już jutro z ośrodków wyjeżdżają kolejne 4 rodziny. Skorzystają z pomocy mieszkaniowej i ofert pracy zaproponowanych m.in. przez samorządy. Zamieszkają m.in. w Warszawie, Świdnicy, Szczecinie, Wałbrzychu, Poznaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.06.2015, 17:46 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |