Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
„Ci, którzy wypoczywają muszą mieć poczucie, że dostaną na czas ostrzeżenie od państwa, kiedy wydarzy się coś złego” – powiedziała w środę premier Ewa Kopacz. 1 lipca pełną funkcjonalność osiągnął Regionalny System Ostrzegania - uzupełniony został m.in. o możliwość informowania każdego obywatela sms-em o zbliżającym się zagrożeniu.
Tym samym kończy się ostatni etap rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania, a jednocześnie zrealizowany zostaje jeden z priorytetów rządu i zapowiedzi premier Ewy Kopacz z expose.
Zobacz spoty promujące nowe rozwiązania: https://www.youtube.com/watch?v=-b1Jw4bubDE oraz https://www.youtube.com/watch?v=S2MgdoNcfZ0
Zniesienie roamingu od 1 lipca 2017 r.
Premier Ewa Kopacz przypomniała również, że Rada Europejska, po 18 miesiącach negocjacji, porozumiała się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską w sprawie kluczowych elementów dla jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych.
Porozumienie przewiduje m.in. zniesienie opłat roamingowych w UE w czerwcu 2017 roku.
Od początku prac nad rozporządzeniem, Polska była jednym z najbardziej aktywnych państw w negocjacjach w Brukseli. Od początku negocjacji Polska stała na stanowisku, że obywatele UE nie powinni być narażeni na niczym nieuzasadnione opłaty podczas podróży po Unii, a korzystanie z roamingu powinno być jak najprostsze.
Więcej informacji o Regionalnym Systemie Ostrzegania
Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o zagrożeniach, który działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.
Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.
Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. W czerwcu br. do grona instytucji zaangażowanych w projekt dołączyli także operatorzy telefonii komórkowej, firmy Orange, T-Mobile, Play, a także Plus.
Więcej informacji: mac.gov.pl/rso
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.07.2015, 17:52 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |