Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Minister Teresa Piotrowska zwołała na jutro naradę z Komendantem Głównym i Komendantami Wojewódzkim Policji. Na spotkaniu podsumowane zostaną dotychczasowe działania policji, które zostały podjęte po otrzymaniu informacji o pierwszych osobach zatrutych dopalaczami. Przekazane zostaną również dalsze wytyczne dotyczące walki z tymi niebezpiecznymi substancjami.
Policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcja Sanitarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe. Przykładowo tylko w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju, w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako „dopalacze”. Akcji takich – o zasięgu ogólnokrajowym lub wojewódzkim -jest znacznie więcej. Na początku marca na terenie województwa wielkopolskiego do kontroli potencjalnych miejsc sprzedaży dopalaczy skierowano 455 funkcjonariuszy oraz 54 pracowników innych podmiotów. Policjanci skontrolowali 150 placówek i punktów handlowych, zabezpieczyli 614 substancji zastępczych. Sprawdzenia policyjne mają miejsce praktycznie każdego dnia. Chociażby przedwczoraj policjanci z Płocka przejęli blisko pół tysiąca sztuk dopalaczy, które zabezpieczyli w jednym ze sklepów na terenie miasta.
Uzyskiwane przez policjantów informacje pozwoliły także na likwidacje magazynów, czy też miejsc produkcji takich substancji. Przykładowo we Wrocławiu zabezpieczono 30 tysięcy dopalaczy o wartości ponad 2 mln zł. W walce z dopalaczami pomocna jest ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, na mocy której 114 nowych substancji psychoaktywnych - dopalaczy, dopisano do listy środków odurzających. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.
W walce z dopalaczami bardzo ważna jest także edukacja, dlatego też policja realizuje działania profilaktyczne w zakresie poszerzenia wiedzy odbiorców - potencjalnych klientów na temat skutków zażywania dopalaczy oraz konsekwencji prawnych. Np. w ramach "Bezpiecznych Wakacji" działania o takim charakterze skierowane do młodzieży kolonijnej w Szklarskiej Porębie wspólnie prowadzili policjanci z Polski i Czech.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.07.2015, 15:34 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |