Newsletter

Zdrowie i styl życia

MSW: budujemy pakt społeczny w walce z dopalaczami (komunikat)

15.07.2015, 21:03aktualizacja: 15.07.2015, 21:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

Rozwiązania, które dotrą bezpośrednio do młodzieży, wybór kanałów komunikacji oraz innowacyjne działania profilaktyczne – to główne zadania zespołu roboczego odpowiedzialnego za walkę z dopalaczami. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyło się spotkanie przedstawicieli resortów, instytucji i służb, które zaangażowane są profilaktykę związaną z substancjami, które niosą śmierć.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych, zdrowia edukacji, administracji i cyfryzacji, sprawiedliwości oraz Biura Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Policji. Roboczy zespół specjalistów ma za zadanie wypracowanie spójnego programu działań profilaktycznych, skupionych na przeciwdziałaniu zażywania dopalaczy.

Wśród zaplanowanych działań znajdą się te, które już wkrótce zostaną wprowadzone w skali ogólnokrajowej. Będą to filmy edukacyjne i materiały informacyjne, które zostaną przygotowane tak, by docierały do młodego odbiorcy - prosty język, skuteczna, a zarazem atrakcyjna dla młodzieży forma. Treści materiałów będą wcześniej konsultowane z przedstawicielami MONARU oraz innych organizacji pozarządowych.

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że miejscem, skąd młody człowiek czerpie najwięcej informacji, jest internet. Przygotowane materiały profilaktyczne będą więc promowane głównie w mediach internetowych i portalach społecznościowych. Przedstawiciele resortów i służb zaznaczyli, że równie istotnym elementem w promowaniu życia bez dopalaczy i narkotyków jest zaangażowanie mediów tradycyjnych – telewizji, radia i prasy. Dzięki nim uda się także dotrzeć do rodziców i pedagogów oraz dorosłego odbiorcy.

Główny Inspektor Sanitarny zadeklarował, że materiały edukacyjne będą rozpowszechniane na koloniach i obozach, w tych placówkach, w których Sanepid przeprowadza rutynowe kontrole. Policja z kolei zaprezentowała filmy, które już wcześniej zostały przygotowane przez niektóre komendy wojewódzkie. Spoty te są i będą promowane przez funkcjonariuszy na stronach internetowych, aby dotrzeć z przekazem do młodych ludzi. Szefowa MSW zadeklarowała również rozszerzenie działalności policyjnego programu „Profilaktyka a Ty”. Przypomnijmy, że tegoroczny przystanek „PaT” skupił 11 tys. młodzieży, a w całym kraju obejmuje aż 300 tys. młodych ludzi. Naszym zamiarem jest, aby w programie uczestniczyły również dzieci ze szkół podstawowych.

Długofalowa profilaktyka przeciwdziałania dopalaczom

W następnej kolejności zespół skupi się na działaniach edukacyjnych i informacyjnych, które będą prowadzone od września w szkołach. Działania będą opierały się na szerokiej polityce informacyjnej, skierowanej nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców i pedagogów.

W prace zespołu zostanie też zaangażowana Rada do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, której przewodniczącym jest wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano na przyszły tydzień.

W spotkaniu zorganizowanym dziś przez minister Teresę Piotrowską wzięli udział m.in. wiceminister MEN Urszula Augustyn, wiceminister MZ Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister MAiC Stanisław Huskowski, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz, zastępca Komendanta Głównego insp. Cezary Popławski, szef stołecznej Policji insp. Michał Domaradzki oraz szef programu PaT insp. Grzegorz Jach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2015, 21:03
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii