Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
W Madrycie zakończyły się XI polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy szefowej rządu z premierem Mariano Rajoyem dotyczyły m.in. sytuacji w Grecji, migracji, bezpieczeństwa i przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.
Jednym głosem o greckim kryzysie i przyszłości unii walutowej
Premier Ewa Kopacz podkreśliła podczas konferencji prasowej w Madrycie, że Polska i Hiszpania podzielają pogląd, że sytuacja w Grecji jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowych działań, które pozwolą na wzmocnienie Grecji, strefy euro, a w konsekwencji całej Unii Europejskiej.
Zdaniem szefowej rządu skuteczne rozwiązanie tego kryzysu wymaga wysiłku z obu stron, a przede wszystkim poważnych, systemowych reform ekonomiczno-społecznych w Grecji. „Potrzebne jest także dalsze wprowadzanie mechanizmów, które pozwolą na uniknięcie w przyszłości podobnego scenariusza w którymkolwiek z państw UE”- mówiła premier Ewa Kopacz.
Ważną rolę odgrywa również debata o przyszłości Unii Gospodarczo-Walutowej. Polska i Hiszpania zgadzają się, że w proces ten powinny być zaangażowane wszystkie kraje UE, zarówno członkowie strefy euro, jak i państwa, które wstąpią do niej w przyszłości.
Polska pomoże Grecji?
Premier Ewa Kopacz odniosła się do kwestii ewentualnego wkładu Polski w finansowanie wsparcia pomostowego dla Grecji. Szefowa rządu zadeklarowała, że nasz kraj działa w duchu solidarności i pragmatyzmu.
„Chcemy kompromisu takiego, w którym kraje spoza i ze strefy euro nie będą tylko odbiorcami deklaracji, które płyną w tej chwili ze strony przywództwa Grecji, ale będą odbiorcami konkretnych sprawozdań z realizacji reform, które zadeklarował grecki rząd” - powiedziała szefowa rządu.
Jak dodała polski rząd będzie działał tak, aby budżet państwa i obywatele nie ponieśli konsekwencji tej pomocy.
Szefowa rządu przypomniała również, że w ramach Europejskiego Funduszu Mechanizmu Stabilizacyjnego każdy członek UE musi określić swój wkład, a kraje spoza unii walutowej są tymi, które na pewno na tym nie stracą, gdyby się okazało, ze np. Grecja jest niewypłacalna. „Wówczas UE i ten fundusz zapewnia bezpieczeństwo zagwarantowanych aktywów” - powiedziała premier.
Migracja
Rozmowy polsko –hiszpańskie dotyczyły również migracji.Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że Hiszpania skutecznie stawiła czoła temu problemowi w ubiegłych latach.„Podzielamy pogląd, że Unia Europejska stawiając czoła nielegalnej migracji musi postawić na szerokie spektrum działań tak, aby odnieść się przede wszystkim do źródeł tego problemu, a nie tylko jego skutków” - mówiła premier w Madrycie.
Podkreśliła również, że dla Polski i Hiszpanii priorytetem pozostaje ochrona swobody przepływu osób w UE, jako jednego z filarów europejskiej integracji. „Będziemy bronić tej zasady wraz z Hiszpanią na forum UE” – zadeklarowała szefowa rządu.
Polityka sąsiedztwa
„Zgodziliśmy się, że UE musi koncentrować się na równoległym rozwoju południowego i wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, zwłaszcza w obliczu obecnych zagrożeń dla wspólnego bezpieczeństwa” – mówiła szefowa rządu po spotkaniu z hiszpańskim premierem. W jej opinii koniecznością pozostaje zachowanie jednego głosu UE, zarówno wobec kryzysu ukraińskiego i Rosji jak i zagrożenia terroryzmem.
Skład delegacji
Premier Ewie Kopacz podczas wizyty w Madrycie towarzyszyli ministrowie:
- sprawiedliwości,
- finansów,
- spraw zagranicznych,
- infrastruktury i rozwoju.
W rozmowach wzięli również udział wiceministrowie:
- gospodarki,
- rolnictwa i rozwoju wsi.
Poprzednie konsultacje międzyrządowe z Hiszpanią odbyły się 23 czerwca 2014 r. w Gdańsku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.07.2015, 17:48 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |