Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
24 lipca obchodzimy Święto Policji. Każdego dnia na straży bezpieczeństwa i porządku czuwają policjanci m.in. z ruchu drogowego, prewencji, czy służby kryminalnej. Przy tej okazji warto przybliżyć strukturę polskiej Policji, najważniejsze działania i priorytety polskiej Policji.
Ponad 97 tys. policjantów w całym kraju
Aktualnie w Policji służy ponad 97 tys. policjantów, w tym ok. 15 tys. kobiet i ponad 82 tys. mężczyzn.
W Policji obok funkcjonariuszy pracują osoby cywilne. W tym momencie w całej Policji zatrudnionych jest ponad 25 tys. pracowników cywilnych Policji (w tym ok. 18 tys. kobiet).
90-lecie kobiet w Policji
W tym roku obchodzimy 90 lecie kobiet w Policji. W 1925 roku, 6 lat od powołania formacji, na pierwszy kurs do służby w Policji zapisało się 30 kobiet. Aktualnie w całej Policji służy ok. 15 tys. funkcjonariuszek, najwięcej z nich służy w: Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach (garnizon śląski): ok. 4 tys. policjantek, Komendzie Stołecznej Policji (garnizon stołeczny): ponad 3 tys. policjantek.
Struktura zatrudnienia
Najwięcej policjantów służy w pionach: prewencji (nieco ponad 60 tys.), służbie kryminalnej (ponad 30 tys. 100), wspomagania (ok. 3 tys. 700), śledczym (ponad 1 tys. 800).
Komendy i komisariaty Policji
W całej Polsce jest ok. 1 tys. komend i komisariatów Policji, w tym m.in. 17 komend wojewódzkich (i Stołeczna Policja), 271 komend powiatowych, 65 komend miejskich i 7 rejonowych oraz nieco ponad 600 komisariatów.
Flota samochodowa
Flota polskiej Policji to m.in. ponad 13 tys. samochodów osobowych oznakowanych i nieoznakowanych, ponad 600 samochodów terenowych, ponad 4 tys. furgonów i ponad 1 tys. motocykli.
Bezpieczeństwo obywateli
Z roku na rok wzrasta poczucie bezpieczeństwa obywateli. W 2013 r. swoje bezpieczeństwo podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego miejsca zamieszkania obywatele ocenili na 75%, a w 2015 r. wzrosło ono do 78 proc.
Priorytety Policji na II półrocze 2015 r.
- doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką i skuteczną reakcję Policji na dane zdarzenie;
- wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach;
- skuteczna walka z przestępczością gospodarczą, w tym zwalczanie przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni;
- poprawa warunków służby policjantów i pracy pracowników cywilnych Policji oraz doskonalenie jakości kadry;
- bezpieczeństwo imprez masowych.
Wybrane działania polskiej Policji
Uruchomienie z sukcesem procedury Child Alert
Odnalezienie 10-letniej Mai z Wołczkowa pod Szczecinem – dzięki uruchomieniu w kwietniu br. po raz pierwszy w historii polskiej Policji systemu Child Alert, udało się odnaleźć dziewczynkę w ciągu doby od zaginięcia.
Rozbicie międzynarodowej grupy zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami
W lutym tego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami KWP i KMP we Wrocławiu przy współdziałaniu z Kontrolą Skarbową, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Służba Celnymi i Strażą Granicznej rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwami na ogromną na skalę - 13 osób zatrzymanych, 167 milionów złotych zabezpieczonego mienia. Przestępcy narazili Skarb Państwa na co najmniej 330 milionów złotych strat. W efekcie przeprowadzonych działań zatrzymano 13 osób ze ścisłego kierownictwa grupy przestępczej.
- Systematyczna likwidacja podwarszawskich zorganizowanych grup przestępczych
W ostatnich latach zatrzymano ponad 50 członków powiązanych z tzw. „grupą Bukaciaka”. Dzięki zaangażowaniu organów ścigania aresztowano kilkunastu członków grupy „obcinaczy palców”, którym postawiono zarzuty uprowadzeń i zabójstw. Grupa mokotowska i działająca w jej strukturach grupa tzw. „obcinaczy palców”, a także powiązana z nimi tzw. „grupa Bukaciaka” to najgroźniejsze grupy przestępcze działające w ubiegłych latach na terenie woj. mazowieckiego i w kraju. W trakcie ostatniej akcji członek tzw. grupy mokotowskiej, został zatrzymany przez policjantów z CBŚ Policji w marcu br.
- Zatrzymanie jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców Janusza G. ps. „Graf”
Poszukiwany przez polską Policję przestępca skrywał się w RPA. Dzięki wysiłkom policjantów CBŚP, Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP przy pomocy Ambasady Polskiej w Pretorii, MS oraz policjantów Republiki Południowoafrykańskiej Janusz G. został zatrzymany na terytorium RPA, a następnie w wyniku ekstradycji, przekazany polskiej Policji. Janusz G. uchodzi za ważną i wpływową postać świata przestępczego, mającą powiązania z takimi grupami jak „pruszkowska”, „wołomińska”, „ożarowska” czy „mokotowska”. Działalność przestępczą łączył z biznesem. Przed sądami odpowiadał za korumpowanie urzędników, a także zorganizowanie zabójstwa. Po wyjściu z więzienia działał w zorganizowanej grupie przestępczej, m.in. zlecając uprowadzenia osób dla okupu.
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Systematycznie poprawia się bezpieczeństwo na drogach. W pierwszym półroczu 2015 r., w porównaniu do analogicznego okresu z 2014 r., zmniejszyła się liczba wypadków drogowych (o 6,6 proc.), liczba osób zabitych (o 10,6 proc.) i rannych (o 7,3 proc.). W tym samym czasie wzrosła liczba przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu u kierujących (o 24,1 proc.) i spadła liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców (o 16 proc.).
Spadek przestępczości wśród nieletnich
W 2014 r. na terenie całego kraju odnotowano o ok. 5 proc. mniej przestępstw wśród nieletnich niż w roku 2013.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.07.2015, 13:15 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |