Newsletter

MAC: rząd przyjął projekt założeń ustawy o tzw. re-use (komunikat)

04.08.2015, 17:14aktualizacja: 04.08.2015, 17:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Dziś, tj. 4 sierpnia, Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Celem projektu jest poszerzenie prawa do ponownego wykorzystywania o wybrane zasoby bibliotek, muzeów i archiwów. Projekt ustawy realizuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/37/UE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.

Podmioty publiczne wytwarzają, gromadzą lub przechowują ogromną ilość informacji i treści, takich jak: dane statystyczne, gospodarcze lub środowiskowe, materiały archiwalne aż do zdigitalizowanych księgozbiorów lub kolekcji dzieł sztuki. Wraz z rewolucją cyfrową wzrosła wartość tego źródła dla innowacyjnych produktów lub usług, wykorzystujących zasoby dziedzictwa kulturowego, np.: wizerunki muzealiów, reprodukcje materiałów archiwalnych czy reprodukcje materiałów bibliotecznych.

Koncepcja wykonania dyrektywy 2013/37/UE zakłada wyodrębnienie przepisów o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznej z ustawy o dostępie do informacji publicznej i uregulowanie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego w nowej ustawie.

Ustawa będzie formułować powszechne prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, a odpowiednikiem tego prawa będzie obowiązek podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji w celu ponownego wykorzystywania.

W projekcie zaproponowano następujące sposoby pozyskiwania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania:

– bezwnioskowe: Biuletyn Informacji Publicznej, Centralne Repozytorium Informacji Publicznej i pod pewnymi warunkami inny sposób, np. zamieszczenie w internetowym serwisie podmiotu zobowiązanego albo w podmiotowym repozytorium,

- na wniosek: np. w sytuacji, gdy informacja sektora nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub w centralnym repozytorium.

Podmiot zobowiązany, udzielając zgody na ponowne wykorzystywanie będzie musiał przestrzegać następujących zasad:

- niedyskryminacji - przekazanie informacji sektora publicznego nie powinno nastąpić na warunkach, które wyeliminowałyby lub ograniczały konkurencję,

- niewyłączności - zawarcie umowy wyłącznej będzie dopuszczalne jedynie wyjątkowo, w sytuacji gdy jest to niezbędne do prawidłowego wykonywania zadań publicznych,

- przejrzystości – obowiązek publicznego poinformowania, m.in. o stosowanych warunkach i opłatach za ponowne wykorzystywanie, środkach prawnych przysługujących wnioskodawcy w związku z negatywną decyzją organu.

Zachowana zostanie także podstawowa zasada bezwarunkowego i nieodpłatnego przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania. Możliwość nałożenia opłaty będzie związana ze sposobem przygotowania informacji na wniosek, gdyby wymagało to poniesienia dodatkowych kosztów.

Ze względu na charakter zasobów będących w posiadaniu bibliotek, muzeów i archiwów założenia do projektu dają możliwość fakultatywnego nałożenia opłat wyższych niż koszty bezpośrednie (tj.: koszty gromadzenia, produkowania, reprodukowania, rozpowszechniania, ochrony i ustalania praw wraz z rozsądnym zwrotem z inwestycji).

Nowym rozwiązaniem będzie możliwość zapewnienia przez podmiot zobowiązany ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym (w sposób stały i bezpośredni w czasie rzeczywistym) na podstawie raz złożonego wniosku w ciągu 12 miesięcy.

Każda decyzja wydana na podstawie projektowanej ustawy może podlegać kontroli instancyjnej, a następnie sądowo-administracyjnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.08.2015, 17:14
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ