Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

11.08.2015, 14:35aktualizacja: 11.08.2015, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020,

- informację dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej.

* * *

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych, ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe przepisy wprowadzone do projektu nowelizacji ustaw mają przyczynić się do większego uczestnictwa indywidualnych rolników w grupach producentów rolnych. Jednocześnie nowe regulacje dostosowują istniejące przepisy dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1305/2013 (przepisy tego rozporządzenia określają wsparcie rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Agencja Rynku Rolnego (ARR) będzie sprawować nadzór nad działalnością grup producentów rolnych (do tej pory zadanie to należało do marszałków województw). Zadania dotyczące rejestracji oraz nadzoru będą należały do właściwego terenowo dyrektora ARR. Agencja Rynku Rolnego przejmie również nadzór nad działalnością związków grup producentów rolnych.

Sprecyzowano ponadto coroczny poziom produkcji oraz sprzedaży przez członków grupy producentów do grupy – będzie to ilość nie mniejsza niż 80 proc. wielkości produkcji. Oznacza to, że maksymalnie 20 proc. produkcji członka grupy może zostać np. wprowadzone na rynek z pominięciem grupy producentów. Ponadto doprecyzowano, że określana w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju minimalna roczna wielkość produkcji towarowej oznacza produkcję wszystkich członków grupy sprzedaną do grupy w danym roku jej działalności.

Kolejną zmianą jest obowiązek dołączania do wniosku o wydanie decyzji o uzyskanie statusu grupy producentów rolnych – planu biznesowego. Plan ten ma być opracowywany, na co najmniej 5 lat i rozpisywany na formularzu opracowanym przez ARR i udostępnianym na stronie internetowej Agencji. Plan biznesowy będzie podstawą do udzielenia wsparcia.

Zmiany zachodzące na rynku rolno-żywnościowym potwierdzają zasadność podejmowania wspólnych działań, ponieważ uczestnictwo w grupach producentów jest skutecznym sposobem na dopasowanie produkcji do potrzeb odbiorców, korzystne zbycie produktów, obniżenie kosztów produkcji i osiągnięcie większych zysków. Rolnicy zrzeszeni w grupie producentów rolnych są w stanie sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej, lepiej dostosowując swoją produkcję do wymagań odbiorcy pod względem jakości, ilości i asortymentu.

Aktualnie w Polsce w grupach producentów zorganizowanych jest ok. 27,6 tys. producentów. Jest to liczba niewielka w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, a szczególnie z państwami „starymi”, czyli Francją i Niemcami.

* * *

Rada Ministrów zapoznała się z informacją dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, przedłożoną przez ministra administracji i cyfryzacji.

Przygotowanie i uchwalenie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego stanowiło odpowiedź na problem nie ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego.

Wejście w życie ustawy w 2007 r. oraz jej nowelizacja w 2012 r. wsparło proces ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, co w rezultacie poprawiło ochronę praw właścicieli i klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości.

Prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach – w każdym wzrósł poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień nieujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9 proc. Najlepiej pod tym względem wypadło województwo warmińsko-mazurskie. Działek wchodzących w skład nieruchomości nieujawnionych było tam jedynie 0,7 proc. Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypadły też województwa: pomorskie (3,7 proc. nieujawnionych), dolnośląskie (5,1 proc.), opolskie (5,8 proc.), zachodniopomorskie (7,1 proc.) i lubuskie (8,7 proc.). Wszystkie dane są z maja 2015 r.

Z informacji wynika, że niższy stopień ujawnienia własności dotyczy m.in. województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ma to związek z tym, że na proces ujawniania prawa własności nieruchomości sektora publicznego duży wpływ ma rozdrobnienie działek i ich stosunkowo niewielka powierzchnia (chodzi o małe działki – poniżej 1000 m2 i bardzo małe działki – poniżej 300 m2). Taka struktura gospodarstw występuje właśnie w tych rejonach, a to oznacza, że uregulowanie stanów prawnych takich nieruchomości jest bardziej pracochłonne i czasochłonne.

Dane z informacji pokazują, że w latach 2012-2015 spadała liczba nieujawnionych nieruchomości: z 854 622 (marzec 2012 r.) do 520 793 (maj 2015 r.). Wzrosła liczba zinwentaryzowanych nieruchomości: z 2 023 681 (marzec 2013 r.) do 2 042 583 (maj 2015 r.).

Z przeprowadzonych analiz i informacji zebranych od podmiotów realizujących ustawę wynika, że dalsze zwiększenie stopnia ujawnienia prawa własności nieruchomości sektora publicznego może wymagać zmian w zakresie gospodarowania nieruchomościami sektora publicznego.

* * *

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Przewiduje się, że od 11 sierpnia br. do końca miesiąca wprowadzone będą ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW (fabryki, huty, duże energochłonne zakłady przemysłowe). Ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych - szpitali, obiektów wojskowych, lotnisk i tym podobnych instytucji.

Przyczyną ograniczeń są wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych. Obniżony poziom wody uniemożliwia skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.08.2015, 14:35
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ