Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prof. Kazimierz Korzan nie żyje

13.08.2015, 11:39aktualizacja: 13.08.2015, 11:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

10 sierpnia odszedł prof. Kazimierz Korzan. Był znamienitym i niedoścignionym uczonym, sędzią wszystkich instancji sądowych, nie wyłączając Sądu Najwyższego. Zapamiętany zostanie jako nestor polskich procesualistów cywilnych, ze wszech miar oddany w swojej twórczej pracy idei sprawiedliwości. Mentor i opiekun wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadry naukowej zmarł w Katowicach, w wieku 90 lat.

Profesor doktor habilitowany Kazimierz Korzan był profesorem zwyczajnym tytularnym. Po ukończeniu Wydziału Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (gdzie studiował także ekonomię i filozofię praktyczną) pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był wieloletnim Kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ceniony jako jeden z nielicznych naukowców, którzy poznali praktykę gospodarczą - przez ponad 15 lat był członkiem Rady Państwowego Arbitrażu Gospodarczego. Od 1987 roku do 1989 r. brał udział w pracach czterech komisji przy Ministerstwie Sprawiedliwości, które zajmowały się nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego i aktów pokrewnych. Uczestniczył też w posiedzeniach komisji przygotowującej zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym, w części dotyczącej egzekucji należności sądowych.

Prof. Kazimierz Korzan był członkiem kilku towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, w tym krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk i Wydziału Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się również na forum International Association East-West, którego misją było wspieranie kontaktów gospodarczych, naukowych i kulturalnych.

W dorobku naukowym profesora Korzana jest ponad 400 publikacji, w tym ponad 20 książkowych. W 1996 r. otrzymał od Ministra Edukacji Narodowej nagrodę indywidualną I stopnia za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w dziedzinie procedury cywilnej. Przyznano mu również kilka nagród II i III stopnia, a za podręcznik "Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne" otrzymał wyróżnienie wydawnictwa PWN. Laureat nagrody zespołowej rektora Uniwersytetu Warszawskiego za książkę pt. "System prawa procesowego cywilnego". Wśród znanych i cenionych publikacji są ponadto: "Orzeczenia konstytutywne w postępowaniu cywilnym", "Arbitraż i postępowanie arbitrażowe", "Postępowanie nieprocesowe".

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.08.2015, 11:39
Źródło informacji Verbum PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ