Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W przeszłości nadmierna melioracja, regulowanie rzek i potoków doprowadziły do odwodnienia łąk, pól i lasów. W okresach suszy ten deficyt wody staje się szczególnie dotkliwy. Dlatego tak ważne są działania dotyczące małej retencji, polegające na budowie niewielkich zbiorników magazynujących wodę, a także na zachowaniu i odtwarzaniu obszarów wodno-błotnych.
Inwestycje zrealizowane przez Lasy Państwowe pozwoliły zretencjonować ponad 40 mln m3 wody. To blisko 4 razy tyle, ile mieści się jej w Morskim Oku. Co istotne - liczba ta odsyła tylko do ilości wody zmagazynowanej w zbiornikach. Znacznie więcej wody zatrzymują gleba i roślinność rozwijająca się w miejscach, w których budowane są obiekty.
W efekcie projektów małej retencji, realizowanych od 2007 r. w ponad połowie wszystkich nadleśnictw w Polsce, remontowane i budowane są obiekty hydrotechniczne. Zarówno na terenach górskich, jak i nizinnych mają one na celu m.in. spowolnienie odpływu wód opadowych oraz wzrost ilości retencjonowanej przez glebę wody. Wpływa to na podtrzymanie poziomu wód gruntowych i poprawę warunków wilgotnościowych - a tym samym przeciwdziałanie suszy. Do końca roku w Lasach Państwowych powstanie ponad 7100 takich obiektów.
Wg ostatniego raportu NIK nt. małej retencji w Polsce konieczne jest zintensyfikowanie działań w zakresie retencjonowania wody. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym i przyrodzie, Lasy Państwowe zgodnie ze swoją strategią w kolejnych latach będą kontynuować projekty retencyjne w całej Polsce również z wykorzystaniem funduszy unijnych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 19.08.2015, 17:20 |
| Źródło informacji | Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
BXF Energia na PSEW 2026: sprawne procedury kluczowe dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej PAP
Tomasz Grzęda, członek zarządu BXF Energia podkreśla, że w procesie budowy lądowych farm wiatrowych przestoje powstają na początkowym etapie realizacji projektu: w trakcie ustalania lokalizacji, koncepcji, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, warunków przyłączenia i pozwoleń środowiskowych, na które trzeba czekać nieraz wiele lat.- 12.06.2026, 11:40
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
NFOŚiGW wspiera samorządy w realizacji zielonych inwestycji - ponad 3 mld zł dotacji czeka na beneficjentów PAP
NFOŚiGW przeznacza 3 mld zł w otwartych naborach dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) na m.in. adaptację do zmian klimatu i gospodarkę wodno-ściekową. „To samorządy mają do odegrania niezwykle ważną rolę w zielonej transformacji” - powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW, otwierając konferencję poświęconej ofercie programowej i finansowej Funduszu. Finansowanie proekologicznych inwestycji to nie jedyne wsparcie, którego NFOŚiGW udzieli samorządom, np. nowy projekt ELENA zapewni usługi doradcze dla spółek ciepłowniczych i samorządów.- 12.06.2026, 09:30
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Po co nam studia? Profesor Mazurek o szkolnictwie wyższym w dobie dynamicznych zmian technologicznych
Czy kończy się era szkolnictwa wyższego? Jakie kompetencje są obecnie w cenie i czego ludzie oczekują od studiów? Jak powinny wyglądać uczelnie przyszłości? Na te pytania odpowiada prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.- 11.06.2026, 12:07
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ