Newsletter

Uszyte w Polsce, ale w jakich warunkach?

24.08.2015, 17:22aktualizacja: 24.08.2015, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uszyte w Polsce
Uszyte w Polsce
Głodowe płace, ciężkie warunki pracy, praca w nadgodzinach - tak wygląda praca w fabrykach odzieżowych w Azji oraz… w Polsce. Sytuacja szwaczek jest trudna. Jak bardzo - pokazuje raport "Uszyte w Polsce" przygotowany przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

W polskim przemyśle odzieżowym zatrudnionych jest 100 tysięcy osób. Większość to kobiety. Zarabiają przeciętnie około 1546,52 zł netto. Czy wystarcza to na godne życie? Rozmowy z pracownicami i zdrowy rozsądek mówią, że nie.

"W 8 godzin trzeba wyrobić plan. Ciągle straszą, że się nie wyrabiamy, i że nie wiadomo, jak długo będą zamówienia. A jak nam się nie podoba to on nas nie zmusza, możemy się zwolnić".

Wyniki badań pokazują, że Polska znajduje się w grupie krajów UE o najwyższej stopie ubóstwa wśród osób pracujących. Problem jest widoczny zwłaszcza z przemyśle odzieżowym zdominowanym przez zatrudnianie kobiet - często jedynych żywicielek rodziny. Jak wygląda ich życie? Mimo ciężkiej pracy zdarza się, że dochód nie wystarcza na podstawowe potrzeby.

Istnieją fabryki, gdzie pracownice czują się wykorzystywane i zastraszone. Uderzająca jest wyrażana przez nie bezsilność wobec kierownictwa nastawionego na „szukanie oszczędności”. W wielu zakładach powstał system podnoszenia wydajności pracownic bez motywacji płacowej - oparty na strachu przed utratą pracy bądź w wyniku niewyrabiania wyśrubowanych norm.

"Problemem nie był brak zamówień! Nie! Pracy było po pachy, byle robić bez urlopu, za najmniejsze pieniądze, zostać po godzinach, cicho siedzieć. Z ciężkiej pracy komuś się dobrze żyło. Wiadomo, że z każdej sztuki więcej, zysk jest większy, ciśnie się do końca".

Choć znane są też nieliczne zakłady, w których utrzymana jest względnie wysoka płaca i przyzwoite warunki pracy, samo umiejscowienie produkcji w Polsce - jak przekonuje autorka raportu - nie jest gwarancją godnych warunków pracy. FKO wskazuje, że zapewnienie uczciwych warunków zatrudnienia w fabrykach odzieżowych w Polsce to konkretny krok, który może poprawić poziom życia wielu kobiet i ich rodzin.

Raport dostępny pod linkiem : http://goo.gl/lwBYqQ

Osoby do kontaktu:

Anna Paluszek

tel. kom. +48 508 349 598

e-mail: anna@ekonsument.pl

-

Katarzyna Salus

tel. +48 604 478 418

e-mail: katarzyna@ekonsument.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.08.2015, 17:22
Źródło informacji Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii